Přeskočit na obsah

Lékaři chtějí zdravotní ochranu hranic

Je třeba zabránit zavlečení tuberkulózy a dalších nebezpečných nakažlivých chorob do Česka, tvrdí odborníci. Žádají vládu, aby zavedla zdravotní omezení pro cizince.

Každý cizinec, který se hodlá v Česku usadit na dobu delší než 90 dní, by měl prokázat, že netrpí žádnou infekční chorobou. Bez patřičného potvrzení od lékaře mu ambasáda neudělí vízum, případně nedostane povolení k pobytu. Nové pravidlo pro udělování dlouhodobějších pobytů v zemi žádají zavést lékaři, kteří se zabývají léčbou tuberkulózy. Mělo by být zaměřeno především na občany ze zemí mimo Evropskou unii, hlavně z východní Evropy a Asie.

Odborníci při prosazování změny v zákoně o pobytu cizinců argumentují statistickými údaji. Ty přesvědčivě dokazují, že v této oblasti překračuje míra nemocnosti TBC mnohonásobně české i evropské průměry. Také procento objevených případů tuberkulózy u skupiny azylantů v Česku výrazně překračuje úroveň zjištěnou v běžné populaci. Z loňských více než 1000 nově zjištěných případů TBC tvořili cizinci převážně z Ukrajiny, Gruzie a Vietnamu zhruba 14 procent. "Nežádáme nic, co by bylo v západní Evropě a v zámoří neobvyklé. Sami tato potvrzení pro české občany běžně vydáváme," tvrdí Pavla Nykodýmová z České pneumologické a ftizeologické společnosti. Tím, že bude tato povinnost přenesena na cizince ještě před vstupem na naše území, nebudou vyšetření českou stranu ani nic stát.

Vyšetření by se neměla týkat jen TBC, ale i dalších nebezpečných infekčních chorob. Ministerstvo je pro "Žádali jsme ministerstvo zdravotnictví, aby tento požadavek zakotvilo do cizineckého zákona, který se novelizoval. Ale nesetkali jsme se s pochopením," říká předseda odborné společnosti Stanislav Kos. "Situaci jsme sondovali i na ministerstvu vnitra a tam proti tomu nic nenamítali," konstatuje Kos. Podle hlavního hygienika ČR a náměstka ministryně zdravotnictví Michaela Víta ale úřad proti požadavku odborníků námitky nemá. "Uvedený návrh je věcně správný. Jen je třeba upřesnit některé dosud nevyjasněné technické možnosti jeho zapracování do zákona," tvrdí Vít. Jako příklad uvádí potřebu zavést jednotnou formu požadované lékařské zprávy či vymezení jazyků, v kterých by ji české úřady přijímaly. O změnu zákona se podle Víta ministerstvo pokusí při nejbližší novelizaci zákona.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…