Přeskočit na obsah

Mamografický screening snižuje náklady na léčbu rakoviny prsu

Mamografický screening snižuje náklady na léčbu rakoviny prsu. Léčení v prvním stadiu přijde pojišťovny na 100.000 korun, ve druhém na dvojnásobek. Screening odhalí nádor již v prvním stadiu. Na tiskové konferenci ke Světovému dni zdraví, který připadá na čtvrtek a je věnován zdraví matek a jejich dětí, to řekla předsedkyně Asociace mamodiagnostiků, primářka pražského Mama centra Miroslava Skovajsová.

Rakovina prsu ročně postihne 4600 českých žen a případů stále přibývá. Na následky nemoci zemře každý rok přes 2000 žen. Mamografický screening začal v Česku v září 2002. "V roce 2003 bylo odhaleno o 900 případů více, zatímco v předchozích letech byl přírůstek průměrně o 200. Je to tím, že začal screening. Z nových případů bylo 78 procent v nehmatném, prvním stadiu, což je obrovský úspěch," uvedla primářka.

Screening odhalí nádor o dva až tři roky dříve, než by byl zjistitelný hmatem, tedy v době, kdy je tak malý, že žena má naději na úplné vyléčení. Mamografický screening ověřila v pilotním projektu Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Nyní hradí vyšetření všechny pojišťovny jednou za dva roky ženám od 45 do 69 let věku. "Jen severní Evropa a Česko má screening celoplošný a v tak široké skupině žen," poznamenala ředitelka VZP Jiřina Musílková. Ve vybrané věkové skupině je podle Skovajsové 1,6 milionu žen, při dvouletém intervalu by každý rok mělo být vyšetřeno 800.000. V roce 2003 jich bylo vyšetřeno 300.000. "Na to, že jsme začínali, to byl úspěch," podotkla primářka.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…