Přeskočit na obsah

Platové třídy - rozhodující je nejnáročnější práce

Mám vystudovanou SZŠ,VZŠ obor diplomovaná všeobecná sestra, jsem registrována, od října nastupuji na VŠ studovat bakalářský stupeň. Pracuji na hemodialýze, nebyl nám přiznán příplatek za infekci a příplatek za JIP. na jakou platovou třídu mám nárok?

Z informací, které tazatelka v dotazu uvedla, nelze jednoznačně rozhodnout, do které platové třídy má být správně zařazena.
Podstatné je pravidlo uvedené v § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., podle něhož zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.
Je tedy třeba, aby si tazatelka pročetla příklady prací, které jsou uvedeny v jednotlivých platových třídách, a její správné platové zařazení by se mělo shodovat s nejvyšší platovou třídou, v níž našla práci, kterou vykonává.

Pokud se jedná o další příplatky, na něž se tazatelka ptá, lze říct, že jestliže soustavně poskytuje zdravotní péči na oddělení typu ARO či JIP, což předpokládám, náleží jí tzv. zvláštní příplatek podle § 8 nařízení vlády č. 564/2006 Sb. Uvedená práce je zařazena do II. skupiny, v jejímž případě má zaměstnavatel určit zaměstnanci výši příplatku v rámci rozpětí 600 až 2 000 Kč měsíčně.

Druhým příplatkem, který tazatelka zmiňuje, myslí příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí podle § 7 nařízení vlády č. 564/2006 Sb. Jeho výši určí zaměstnavatel v rámci rozpětí 400 až 1 400 Kč měsíčně po dle míry rizika, intenzity a doby působení ztěžujících vlivů, pokud zaměstnanec pracuje v tzv. ztíženém pracovním prostředí. To definuje § 6 nařízení vlády č. 567/2006 Sb.

Ztíženým pracovním prostředím je prostředí, kde je výkon práce spojen s mimořádnými obtížemi vyplývajícími z vystavení účinkům ztěžujícího vlivu a z opatření k jejich snížení nebo odstranění.

Ztěžující vlivy, které mají infekční povahu, jsou podle naposledy citovaného ustanovení dva:

* Vědomé zacházení s biologickými činiteli nebo jejich zdroji nebo přenášeči, jimiž jsou Guanarito, virus horečky Lassa, virus Junin (argentinská nemoc), virus Machupo, Amapari, Sa-bia, virus krymsko-konžské hemor-rhagické horečky, virus Ebola, virus marburské horečky, všechny typy viru varioly, Equine morbillivirus, Brucella abortus, Brucella melitensis, Brucella suis, Mycobacterium leprae, Burkholderia pseudomallei (Pseudomonas pseu-domallei), Burkholderia mallei (Pseudomonas mallei), Rickettsia prowazekii, Rickettsia rickettsii, Rickettsia tsutsugamushi, Rickettsia typhi (Rickettsia mooseri), Yersinia pestis, virus opičích neštovic nebo viry lidské imunodeficience, Avia influenza virus typu A, podtypu H 5 nebo H 7 a jeho genetické mutace, Mycobacterium tuberculosis. I Pracovní činnosti spojené s vyšetřováním a léčením osob hospitalizovaných na klinických pracovištích specializovaných na léčení infekčních onemocnění.

Pokud má pracovní prostředí, v němž tazatelka pracuje, takový charakter, měla by příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí dostávat.

Příklady prací, které jsou zařazeny do 9. až 12. platové třídy

9. platová třída
* Poskytování základní ošetřovatelské péče bez odborného dohledu nebo specializované ošetřovatelské péče pod odborným dohledem.
* Poskytování základní ošetřovatelské péče bez odborného dohledu nebo specializované ošetřovatelské péče pod odborným dohledem při fyziologickém průběhu těhotenství, při porodu nebo v šestinedělí.
* Vykonávání zvlášť náročných specializovaných postupů pod odborným dohledem, tj. diagnostických, léčebných, ošetřovatelských či rehabilitačních výkonů či úkonů, které j sou náročné z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení.

10. platová třída
* Poskytování komplexní základní nebo specializované ošetřovatelské péče bez odborného dohledu včetně péče o děti od tří let věku. Provádění základní zdravotní výchovy pacientů i laické veřejnosti v oblasti ochrany a podpory zdraví a v ošetřovatelských postupech. Zajišťování komplexního sterilizačního procesu včetně monitoringu na centrálních sterilizacích.
* Zajišťování komplexní nebo specializované ošetřovatelské péče bez odborného dohledu a poskytování rad ženám během těhotenství, při porodu a v šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky. Vedení fyziologického porodu, péče o fyziologické novorozence, diagnostika těhotenství, příprava rodiček k operačním výkonům. Provádění poradenské činnosti v oblasti reprodukčního zdraví a plánovaného rodičovství, sexuálně přenosných chorob, epidemiologické ochrany a sexuálního zneužívání.
* Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče pod odborným dohledem.

7 1. platová třída
* Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče bez odborného dohledu včetně péče o děti do tří let věku.
* Vykonávání zvlášť náročných specializovaných postupů bez odborného dohledu na základě specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti, tj. diagnostických, léčebných, ošetřovatelských či rehabilitačních výkonů a úkonů, které jsou náročné z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení. Příprava a obsluha přístrojového vybavení na operačních sálech nebo na specializovaných diagnostických nebo terapeutických pracovištích, instrumentace při operačních diagnostických a terapeutických výkonech.
* Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče v porodnictví a gynekologii bez odborného dohledu při komplikovaném porodu a vysoce specializovaných gynekologických výkonech, instrumentace při porodu císařským řezem. Zajišťování cílených preventivních programů včetně zajišťování gynekologického screeningu, předepisování nebo provádění vyšetření nezbytných ke sledování fyziologického těhotenství.
* Provádění zdravotní výchovy pacientů všech věkových kategorií a jimi určených osob, případně jiných osob ve specializovaných ošetřovatelských postupech v rámci hospitalizace a přípravy na poskytování péče ve vlastním sociálním prostředí nebo před diagnostickým a terapeutickým výkonem, včetně připravování informačních materiálů.
* Organizování a koordinování činností nelékařských zdravotnických pracovníků a zabezpečování mezioborové spolupráce v rámci menších organizačních celků. Vedení celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků včetně specializačního vzdělávání v oboru příslušné specializace.

12. platová třída

* Samostatné provádění nejnáročnějších vysoce specializovaných úkonů včetně péče o rizikového novorozence na porodním sále na základě specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti na úzce specializovaných pracovištích, které jsou vysoce náročné z hlediska techniky provedení, možného rizika pro pacienta a hodnocení jeho stavu.
* Samostatné provádění a vyhodnocení diagnostických vysoce specifických vyšetření v klinických oborech, například pletysmografické metody, holterovské, ultrazvukové nebo urodynamické vyšetření.
* Stanovování zásadní strategie a koncepce ošetřovatelské péče nebo koncepce přípravy a realizace projektů podpory zdraví včetně koncepce strategie zdravotní výchovy, celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků, metodické i přímé řízení ošetřovatelské péče v rámci oboru nebo zdravotnického zařízení včetně zajišťování její realizace a kontroly, zavádění systému kvality péče a bezpečí pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo v rámci příslušného oboru či většího organizačního celku. Vytváření podmínek pro aplikaci výsledků výzkumu do klinické praxe na vlastním pracovišti i v rámci oboru.

Více o problematice najdete na webu www.tribune.cz/clanek/14835

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené