Přeskočit na obsah

Pracovní volno před atestací

Příští měsíc budu atestovat PSS v Motole v oboru perioperační péče a potřebovala bych zjistit, zda mám nárok na nějaké volno před touto atestací a kde je to psané v jakém zákoně, sbírce či věstníku.

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha

Tzv. PSS je třeba považovat za specializační vzdělávání ve smyslu § 54 odst. 1 písm. a) zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních. Podle odst. 5 téhož ustanovení  se i účast na specializačním podle § 54 odst. 1 písm. a) zákona č. 96/2004 Sb. považuje za prohlubování kvalifikace podle zákoníku práce. Prohlubováním kvalifikace se přitom podle zákoníku práce rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce; za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržování a obnovování.

Naproti tomu, tzv. zvýšení kvalifikace pojmově vymezuje zákoník práce v § 231 jako změnu hodnoty kvalifikace; zvýšením kvalifikace je též její získání nebo rozšíření. Zvyšováním kvalifikace je studium, vzdělávání, školení, nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele.

V současné době zákoník práce výslovně upravuje nároky na pracovní úlevy pouze ve vztahu ke zvyšování kvalifikace, a to v § 232 ZP, dle kterého např. zaměstnanci náleží pracovní volno v rozsahu 2 pracovních dnů na přípravu a vykonání každé zkoušky v rámci studia v programu uskutečňovaném vysokou školou nebo vyšší odbornou školou, dále např. pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné zkoušky, maturitní zkoušky nebo absolutoria.

Jelikož  ale specializační vzdělávání, jak shora uvedeno, není podle zákona č. 96/2004 Sb. zvyšováním kvalifikace, ale naopak se jedná podle § 54 o prohlubování kvalifikace, pak nelze použít ustanovení zákoníku práce o pracovních úlevách uvedené v předchozím odstavci.

Vzhledem k tomu, že do současné doby nebyl vydán žádný obecně závazný právní předpis, který by ve vztahu k nelékařským zdravotnickým pracovníkům stanovil nároky těchto zaměstnanců na pracovní volno při specializačním vzdělávání, nezbývá než dovodit, že zaměstnanec bude mít jen takové nároky na pracovní volno, které mu zaměstnavatel určí nebo které budou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem dohodnuty, např. v kvalifikační dohodě. Tu lze ovšem v případech prohlubování kvalifikace sjednat jen tehdy, jestliže předpokládané náklady prohlubování kvalifikace dosahují alespoň 75.000 Kč. 

www.tribune.cz

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené