Přeskočit na obsah

Ředitel VZP dostal přidáno, bere čtvrt milionu měsíčně

Pavel Horák je prvním ředitelem zdravotní pojišťovny, který zveřejnil svůj plat i odměny.

Plat šéfa VZP Pavla Horáka potvrzuje, že české zdravotnictví je tak trochu svět sám pro sebe.

Krize totiž do zdravotnictví dorazí se zhruba ročním zpožděním, a i proto Horák dokázal loni hospodařit s víc než šestimiliardovým ziskem. "Vzhledem k hospodářským výsledkům VZP je zvýšení platu na 250 tisíc korun odpovídající," říká šéf správní rady VZP Marek Šnajdr, který vyšší plat Horákovi navrhl.

Horák je přitom vůbec prvním ředitelem zdravotní pojišťovny, který tento týden na dotaz HN dobrovolně svůj plat zveřejnil. "Vzhledem k tomu, že pojišťovna hospodaří se 140 miliardami ročně, které jdou z veřejných peněz, nevidím důvod, proč by lidé neměli informaci o mém platu mít," řekl HN Horák.

V minulých letech se přitom tenhle jedenapadesátiletý nestranický pragmatik, který uměl dobře vyjít jak s Davidem Rathem, tak i s Tomášem Julínkem, zveřejnění svého platu i odměn bránil. Stejně jako všichni ostatní šéfové pojišťoven.

Svůj plat i odměny prozradil Horák jen tři týdny poté, co šéf ČSSD Jiří Paroubek vyzval pod hrozbou vyhazovu manažery velkých státních podniků, aby zveřejnili své příjmy. V téhle atmosféře se někteří šéfové lekli a začali své platy přiznávat. Například šéf ČEPRA Jiří Borovec přiznal, že bere 300 tisíc měsíčně, ředitel MERA Jaroslav Pantůček pak o pár dní později prohlásil, že má 200 tisíc měsíčně.

Šéf VZP navíc kromě svého platu prozradil, kolik si vydělal za minulý rok. Jeho plat dělal 2,4 milionu ročně a k tomu dostal díky dobrému hospodaření i roční odměnu 876 tisíc.

VZP sice není státní podnik, ale je to veřejnoprávní instituce, která žije prakticky výhradně z povinně vybírané zdravotní daně. Přestože Horák jakoukoli souvislost mezi zveřejněním svého platu a Paroubkovou hrozbou odmítá, pravdou je, že mu rozhodně nemůže dobrovolné zveřejnění jeho platu po případném vítězství ČSSD ve volbách uškodit.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath chce totiž po vzoru svého šéfa Jiřího Paroubka všem ředitelům zdravotních pojišťoven nařídit, aby zveřejňovali své platy a odměny povinně. "Měli by navíc podávat i majetková přiznání, protože hospodaří s 200 miliardami, které jdou z veřejných peněz na placení zdravotní péče," říká Rath.

Ředitelé menších pojišťoven, které jsou podobně jako VZP veřejnými institucemi, ale zveřejňovat své platy nechtějí. Například podle šéfa Hutnické zaměstnanecké pojišťovny Zdeňka Vrožiny jsou údaje o jeho platu citlivými osobními údaji.

Expert na přístup občanů k informacím Oldřich Kužílek ze sdružení Otevřená společnost ale považuje podobné argumenty za nesmysl. "Pojišťovny hospodaří s veřejnými penězi, a proto by měly podle zákona platy i odměny zveřejňovat."

Státní firmy: Základní platy manažerů

Martin Roman - ČEZ
500 000 korun měsíčně

Petr Žaluda - České dráhy
500 000 korun měsíčně

Petr Sedláček - Česká pošta
250 000 korun měsíčně

Jiří Borovec - Čepro
300 000 korun měsíčně

Svatopluk Sýkora - Lesy ČR
250 000 korun měsíčně

Jaroslav Pantůček - MERO
200 000 korun měsíčně

HN, Petr Vašek

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…