Přeskočit na obsah

Rok 2010: nemocnice čeká pohroma

Příští rok dopadne krize na zdravotnická zařízení a na pacienty * Příčinou jsou i klesající příjmy pojišťoven

PRAHA Delší čekání na operace, zmrazení příjmů zdravotníků, omezování počtu pacientů, kteří mohou dostat drahé léky. Tak bude podle odborníků vypadat rok 2010 v českém zdravotnictví.

Většina ředitelů nemocnic totiž očekává, že právě v příštím roce na ně nejvíce dolehne ekonomická krize. Ukazují to výsledky ankety společnosti HealthCare Institute (HCI), které se zúčastnilo celkem 44 ředitelů. Téměř 80 procent z nich očekává v příštích dvou letech obtížnější vyjednávání o penězích se zdravotními pojišťovnami.

"Odpovědi ředitelů ukazují, že si drtivá většina šéfů nemocnic správně uvědomuje, že,lépe už bylo'. Je zřejmé, že nelze zůstat lhostejným k tomu, co se odehrává zejména v průmyslu a ostatních sektorech ekonomiky," komentuje výzkum Jiří Čihař, ekonomický náměstek Fakultní nemocnice v Motole.

Tvrdý dopad krize na zdravotnická zařízení očekává také ministerstvo zdravotnictví. Podle prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra k tomu dojde i přesto, že mají zdravotní pojišťovny zatím k dispozici úspory ze dvou předchozích "tučných" let.

"Tyto rezervy možná vydrží do konce roku, ale to je vše," odhaduje Šnajdr. Pokud zákonodárci nepřijmou účinná opatření, dopadne podle něj v roce 2010 krize bezprostředně na pacienty. "K péči se dostane méně pacientů, budou se opět prodlužovat čekací doby," popisuje náměstek.

Anketa HCI ale ukázala i to, že část ředitelů stále doufá v pomoc státu: 11 procent uvedlo, že se pro financování jejich nemocnic nic nezmění a chybějící peníze jim "přisype" stát. "Toto vidění světa patří bezbřehým optimistům," myslí si ale Čihař. Podle něj nemohou situaci plně vyřešit ani chystané protikrizové kroky: "Opatření státní správy z roku 2009 k určitému zmírnění problémů jistě přispějí, ale obtížně mohou zcela nahradit růst HDP, na který byla ČR v minulosti zvyklá."
Podle ankety HCI zatím nemusela žádná z nemocnic omezit poskytování péče. Třetina ředitelů ovšem zároveň tvrdí, že se jich už krize dotkla.

Nemocnice se ještě letos v druhém pololetí budou muset poprat s úkolem, který jim včera uložila vláda. Mají přidat zdravotníkům sedm procent, sestrám dokonce 15 procent. To proto, aby zdravotníci z českého zdravotnictví neodcházeli. Těm nemocnicím, které se řídí tarifními tabulkami, ministři navýšení platů přímo nařídili, ostatní se budou muset aspoň zčásti přizpůsobit, aby jim personál neutekl jinam. Nemocnice se bojí, že na zvýšení platů nebudou mít peníze. Zdravotní pojišťovny sice podle ministryně Dany Juráskové přislíbily nemocnicím miliardu korun.

Asociace českých a moravských nemocnic ale tvrdí, že by bylo potřeba na pololetí minimálně tři miliardy korun navíc. "To rozhodně neodpovídá přesným výpočtům, které máme k dispozici," odmítá to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Zdravotnictví bude mít finanční problémy kvůli tomu, že v ekonomické krizi klesá výběr zdravotního pojištění. Jednak proto, že je více nezaměstnaných, ale i kvůli nízkému růstu mezd. "Nevidím to jako zásadní problém letošního roku, ale příštího," říká viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

LN, Adéla Čabanová

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené