Přeskočit na obsah

Sněmovna znovu schválila zavedení nadstandardní zdravotní péče

Opozice avizovala, že novelu napadne u Ústavního soudu, a to kvůli nadstandardu i poplatkům. Podle poslance ČSSD Davida Ratha začnou straničtí právníci nyní na stížnosti pracovat. "Já předpokládám, že v nejbližších týdnech, maximálně měsících, protože to musí napsat kvalitně, budeme ústavní stížnost podávat," řekl Rath novinářům.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ale předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod, neboť rozdělením péče se její standard nesníží. "Zajišťuje pojištěnci jeho nárok na zdravotní péči, zavádí možnost připlatit si legálně na ekonomicky náročnější péči," uvedl ministr. Podle něj norma nepřinese rozdělení péče na tu pro bohaté a na tu pro chudé, jak tvrdil Rath.

Opoziční poslanec ve své obsáhlé kritice předlohy mimo jiné uvedl, že zvýšení poplatku za pobyt nemocnici nezlepší situaci českého zdravotnictví "ani o tisícinu milimetru". Podle Ratha by zdravotní péče měla být rozlišena spíše na vědecky doloženou účinnou a ostatní, než na standardní a nadstandardní. Poslanec v souvislosti s nevyjasněnou hranicí mezi rozlišením péče zmínil například návrhy, aby z pojištění byly hrazeny endoprotézy jen do 50.000 korun. Rath tvrdí, že po přijetí novely budou muset pacienti ročně zaplatit o 17 miliard korun víc.

Heger oponoval, že základní nároková varianta bude zajištěna zčásti v zákoně, zčásti vyhláškou. Norma podle něj zaručuje, aby součástí standardní péče byly všechny úkony nezbytné pro uzdravení pacienta. "Poprvé v historii naší země budeme schopni definovat nárok pacienta na péči," hájil novelu také předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS).

Senátor za ČSSD Jan Žaloudík, který dnes sněmovně tlumočil zamítavé stanovisko Senátu, poznamenal, že horní komora novelu vnímala jako nesolidně připravenou. "Já jsem to trošinku předvídal, tak jsem si vzal černou kravatu," podotkl k rozhodnutí sněmovny senátní veto přehlasovat.

Novela, kterou kritizovala Česká lékařská komora i odbory, ruší zákaz připlácení za lepší péči. Do budoucna by se tak měl zavést standard, na který by měl pacient nárok ze zdravotního pojištění. Za nadstandard by si pak připlácel.

Podle kritiků ale novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. Odborníci mají nejprve určit výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá i s tím, že by si pacienti měli hradit ze svého léky do 50 korun a podpůrné léky, a to třeba na vysoký tlak. Nově by se naopak neplatilo 30 korun za položku na receptu, ale za celý recept.

Další změna předpokládá zavedení aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění by měl lékový úřad, který by vytvářel seznamy léků pro předepisování. Pro lékaře i pacienty by nebyly léky mimo seznam výhodné, úhrada z pojištění by byla nižší a stoupl by doplatek pacienta.

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny by musely vrátit třetinu zůstatků na svých účtech zpět do systému pojištění. Má to pokrýt zvýšené náklady v důsledku růstu daně z přidané hodnoty. Celkem by šlo o 5,4 miliardy korun. Novela umožní fúzi pojišťoven. Součástí novely mělo být původně i ustanovení, kvůli kterému by si lidé museli platit také amalgámové plomby. Na žádost VV však koalice od tohoto plánu upustila.

Novela je první ze série reformních zdravotnických zákonů, další tři by sněmovna měla schvalovat v těchto dnech. Tyto předlohy, které by stejně jako většina novely měly platit od ledna 2012, ale ještě musí projednat Senát.

Martin Horák Jakub Dospiva

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…