Přeskočit na obsah

Soud EU rozhodl ve dvou případech o vlastnictví lékáren


    Lucemburk/Praha - Evropský soudní dvůr (ESD) rozhodl tento týden ve dvou precedentních případech, které se týkaly vlastnictví lékáren. Soud potvrdil, že Německo a Itálie mají právo omezit vlastnictví lékáren pouze na osoby s lékárnickým vzděláním.

Česká lékárnická komora (ČLnK) toto rozhodnutí uvítala a podporuje závěr, podle nějž není omezena svoboda podnikání, pokud členský stát stanoví podmínku, podle níž může být provozovatelem lékárny výlučně farmaceut, uvedla ČLnK v prohlášení. 

    Rozhodnutím v případu DocMorris versus němečtí lékárníci a Itálie versus Evropská komise soud zkřížil plány obchodníkům s léky i velkým řetězcům supermarketů. Ty usilují o rozšíření podnikání i v oboru lékárnictví, ale v některých zemích EU narazily na omezující pravidla, na jejichž základě může lékárnu provozovat jen lékárník, napsal k rozsudku britský list The Financial Times. 

    ČLnK v prohlášení zdůrazňuje, že lékárník coby provozovatel lékárny, stejně jako je tomu v jiných segmentech zdravotnictví, není při své činnosti motivován pouze ekonomickou povahou provozu zdravotnického zařízení. Nezastupitelná je především jeho odborná erudice, která je zárukou bezpečnosti při nakládání s léčivy. 

    Ovšem jakkoli soud ve svém rozhodnutí podpořil omezení zavedená Itálií a Německem ohledně vlastnictví lékáren, nijak nenaznačil, že by se stejnou cestou mělo vydat všech 25 členských států Evropské unie. Zdůraznil jen, že "je důležité, aby členské státy mohly přijmout ochranná opatření, aniž by musely čekat, až se z rizik stane realita". 

    Krom Německa a Itálie omezuje vlastnictví lékáren také Španělsko, Rakousko, Portugalsko a Bulharsko. Ve většině těchto zemí může vlastnit lékárnu pouze nezávislý, licencovaný lékárník. V Německu a Portugalsku mohou vlastníci mít maximálně čtyři lékárny. Rakousko vylučuje z vlastnictví lékáren společnosti. 

    V České republice vlastní lékárny fyzické osoby, obchodní společnosti a část lékáren je v nemocnicích, které spravuje stát, kraje či města. Žádná omezení ohledně vlastnictví v Česku nejsou, majitel pouze musí mít v provozovnách zaměstnance s příslušnou kvalifikací.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…