Přeskočit na obsah

Specializovaných oborů přibývá

Vybrat si nemocnici, která nemocnému nabídne nejlepší léčbu s nejmodernějšími přístroji a kvalifikovanými lékaři, je v posledních letech již samozřejmostí. Specializace nemocnic se každým rokem rozšiřuje a nabídka je čím dál větší. "Nemocnice Na Homolce se specializuje na dva léčebné programy. Jedním je program léčby srdečních a cévních onemocnění a druhý je zaměřený na léčby nemocí a poranění mozku, míchy a páteře," uvedla mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková. Pražské nemocnice slouží pro celou republiku Podle mluvčí Nemocnice Na Homolce se však v obou programech léčí pacienti z celé republiky. "Jsme nadregionální pracoviště," dodala.

Podobně reagoval také Jan Bříza, zástupce ředitele a náměstek pro léčebnou péči Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. "Všechna specializovaná pracoviště fakultní nemocnice poskytují péči nejen obyvatelům Prahy a Středočeského kraje, ale i celé řadě dalších oblastí republiky řešících komplexně problematiku léčebnou, výzkumnou a výukovou," uvedl Bříza. Dodal také, že nosným je kardiovaskulární, onkologický a metabolický program. Stejně reagovaly všechny nemocnice a jejich zaměstnanci se shodují: "Léčbu v pražských nemocnicích vyhledává čím dál víc lidí z jiných, často vzdálených regionů." Specializací přibývá Téměř každá nemocnice byla vždy na něco zaměřená. Obory se však rozšiřují a rozrůstá se i jejich počet. "Někdy jde o štěpení starších oborů při nárůstu problematiky. Jindy jde o zcela nové obory jako například molekulární genetika, která se nyní mimořádně rychle rozvíjí," míní Jan Bříza ze Všeobecné fakultní nemocnice. Navíc jsou důležité i finanční prostředky, které nemocnice a kliniky musí na nákup moderních přístrojů sehnat. "Konkrétně specializace naší nemocnice se odvíjí od toho, jaké a na co máme přístroje, a také zaměření lékařů," uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Magda Tomesová. Podobný názor má také Jan Bříza. "Zevně toto závisí jednak na potřebě péče, finančních možnostech společnosti a na celosvětové úrovni výzkumu," tvrdí a dodává, že uvnitř nemocnice to potom závisí na týmech odborníků a přístrojovém a dalším vybavení. "

Specializovaná péče je ale hrazena většinou ze zdravotního pojištění. Často však tato úhrada nekryje náklady a některá péče bývá ztrátová," vysvětlil Jan Bříza. Podle něj jde zejména o nové metody prováděné většinou v jednom zařízení pro rozsáhlý region. "Pružnost vydání nového sazebníku je malá. Některé tyto služby je nutné udržovat v takzvaném vzájemném zájmu i jako ztrátové," vysvětlil Bříza a dodal, že v takových případech přispívá ministerstvo zdravotnictví na některé položky. Příspěvky však nekryjí celé náklady a je nutné hledat jiné zdroje financování.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…