Telemedicína a pacientské organizace. Novela zákona prošla parlamentem
Už jen podpis prezidenta chybí na novele zákona o zdravotních službách, která mimo jiné zavádí jasnou definici telemedicínských zdravotních služeb a mění úpravu vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě.
Senát schválil novelu zákona o zdravotních službách ve znění, jak bylo odhlasováno poslanci. Tedy i se změnou definice pacientských organizací, která také byla předmětem diskuse v Senátu.
Podle kritiků by mohly být za pacientské organizace podle novely zákona považovány i spolky, ve kterých nejsou převážně pacienti. Obávají se vlivu komerčních zájmů. A to kvůli změně formulace, jak velký vliv musejí mít ve vedení pacientské organizace pacienti.
Změna se do zákona dostala pozměňovacím návrhem ve Sněmovně. „Četl jsem podrobně záznamy a nebylo to příliš prodiskutováno,“ kritizoval při projednání novely v Senátu senátor Lumír Kantor.
Senátor Roman Kraus uvedl, že o zařazení mezi pacientské organizace, které se mohou podílet na hodnocení léčiv na vzácná onemocnění pro účely stanovení úhrady, rozhoduje ministerstvo zdravotnictví, novela mu jen dává možnost netrvat rigidně na počtu pacientů v řídících orgánech. To by podle něj mohlo mít smysl tam, kde pacientům brání v angažování v řídících orgánech jejich onemocnění, například u organizací pacientů s Alzheimerem nebo s tak vážnými onemocněními, kdy pacienti ani jejich zákonní zástupci nemají na práci v pacientské organizaci čas.
Na schválenou změnu reagovala Národní asociace pacientských organizací (NAPO) s velkým zklamáním. Má obavy, že se pacientskou organizací bude moci stát prakticky kdokoli a že se otevírají dveře komerčním zájmům. „Naše snahy ochránit nezávislost pacientského segmentu nebyly vyslyšeny ani ve Sněmovně, ani v Senátu. Mrzí nás, že překotná změna definice pacientské organizace proběhla za našimi zády, bez demokratické diskuse, v níž by dostali hlas všichni pacienti. Ministr zdravotnictví změnu neprojednal ani s vlastní pacientskou radou. Dvě minuty slyšení vyhrazené veřejnosti ve Sněmovně a tři minuty v Senátu nenahradí dva roky diskusí, při kterých se kritéria definice pacientské organizace před pěti lety rodila,“ uvedla NAPO na svém účtu na LinkedIn.
Telemedicína s jasnými podmínkami
Na definici telemedicíny a jasné umožnění poskytovat zdravotní služby mimo zdravotnické zařízení poskytovatelé čekali dlouho. „Jde o stanovení jasných základních pravidel pro zajišťování právní jistoty poskytovatelů zdravotních služeb, zdravotnických pracovníků a pacientů a o jasné nastavení pravidel toho, jak mají fungovat telemedicínské zdravotní služby, tedy nejen teleradiologie, ale telemedicína v celém rozsahu, co může být poskytováno a podle jakých pravidel,“ uvedl zákon v Senátu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Podle zákona lze telemedicínské zdravotní služby poskytovat i mimo zdravotnické zařízení, pokud jde pouze o použití informačních a telekomunikačních technologií bez přítomnosti pacienta nebo když jsou vzdáleně získávány informace o pacientovi a ty jsou zasílány poskytovateli zdravotních služeb. Vyhláška má stanovit technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace a šifrování komunikačního kanálu a také způsob prokázání identity komunikujících stran.
Co se týká zdravotnické dokumentace, zákon jasně stanoví, že je vedena v podobě listinné, elektronické nebo v kombinaci obou těchto podob. Zákon také mluví o možnosti využít pro autorizaci záznamů ve zdravotnické dokumentaci resortních časových razítek a elektronických podpisů založených na certifikátu pro elektronický podpis vydaném ministerstvem zdravotnictví. Resortní časová razítka a resortní elektronické podpisy by mohly vedení elektronické zdravotnické dokumentace významně zlevnit.
Ministerstvo zdravotnictví návrh novely zákona o zdravotních službách představilo v prosinci roku 2022, následovalo dlouhé vypořádávání připomínek a vláda jej odhlasovala loni v červenci. Návrh byl poté v parlamentu rok, než byl oběma komorami schválen.