Přeskočit na obsah

Úhrady podpoří dostupnost a efektivitu

Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (za ANO) představil spolu se zástupci poskytovatelů a pojišťoven dohody o úhradách na příští rok v segmentu primární péče. „Hlavním tématem je stejně jako v minulém roce zajištění kvality a dostupnosti primární zdravotní péče a pacient na prvním místě. To jde skrze všechny dohody, které byly v jednotlivých segmentech primární péče uzavřeny,“ uvedl Vojtěch.



Systémové změny úhrad primární péče

Jako jednu z nejrevolučnějších dohod označil stomatologii. Celkové úhrady péče ve stomatologii mají příští rok vzrůst o 5,5 procenta a výrazně se má změnit struktura úhrad. „Máme poměrně vysoký počet zubařů v přepočtu na obyvatele. Vidíme ale podle stížností pacientů, že řada zubařů není ochotna ošetřovat pojištěnce takzvaně na pojišťovnu. Pro nás jako ministerstvo je zásadní zajistit tuto veřejnou službu,“ řekl ministr. K tomu právě mají změny úhrad ve stomatologii směřovat. Proto se navyšují úhrady některých výkonů tak, aby odpovídaly nákladům. „V dohodě je celá řada dílčích prvků, které budou motivační, aby se stomatologové starali o dětské pacienty, což považuji za důležité. Dohoda ve stomatologii je celkově velkým posunem,“ zhodnotil Vojtěch.

Spokojení jsou i samotní stomatologové. „Rád bych poděkoval ministerstvu a zdravotním pojišťovnám, že tu máme druhým rokem systém zdravotních pojišťoven. Do té doby tu byla národní zdravotní služba. Ve stomatologii nikdo neřešil, že se utlumovaly některé výkony tak, až je nikdo nechtěl provádět. Cíl byl, aby si to postupně platili pacienti, a nikdo neřešil, že tu je milion lidí, kteří si nemohou za péči stomatologa zaplatit, protože jsou v exekuci,“ uvedl prezident České stomatologické komory a lídr vyjednávacího týmu Zubohrad doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Změny úhrad ve stomatologii mají směřovat k tomu, že se posílí veřejné financování základních nezbytných služeb. Cílem je, aby nebyly nedostatečné úhrady bariérou v dostupnosti těchto služeb. Úhrada za extrakci zubu roste ze 190 korun na 350 korun. „Není to na zbohatnutí, ale je to částka, za kterou se to dá provádět,“ poznamenal Šmucler. Od příštího roku budou bonifikováni stomatologové, kteří registrují pojištěnce. U registrujícího lékaře bude vyšší úhrada za výplně. To má motivovat k soustavné péči o pacienta. Významně se navýší úhrady za péči o dětské pacienty. Za bílou výplň na předním zubu u dítěte roste úhrada z loňských 350 korun letos na 500 a příští rok na 790 korun, uvedl Šmucler. Zubní lékaři, kteří si udělají příslušný kurs, budou moci získat úhradu sedace dětských pacientů. „To systémy ve světě začaly hradit před sto lety. Konečně se začínáme blížit vyspělému světu a nebudeme se prát s dětmi jako v devatenáctém století,“ uvedl Šmucler. Dohoda myslí také na akutní ošetření pacientů u nesmluvních zubních lékařů. Na druhou stranu by se měla z úhrad vyřadit některá nadstandardní nebo zbytná péče. Zrušit se má například příspěvek zdravotní pojišťovny na rovnátka pro dospělé lidi s estetickými vadami. Nebo příspěvek na zubní implantáty – dosud je podle Šmuclera příspěvek pojišťovny několik stovek korun, přitom zubní implantát celkově pacienta může vyjít na dvacet tisíc. „Už nyní pracujeme na dohodovacím řízení pro příští rok,“ dodal Šmucler.

Kromě stomatologie ministr ocenil systémové změny v úhradách gynekologie. Balíčkové platby za péči o těhotné v prvním, druhém nebo třetím trimestru, které už nyní měli gynekologové vyjednané s některými zdravotními pojišťovnami, se dohodou fixují plošně. „V gynekologii je to také revoluční dohoda, mění se způsob a struktura úhrady, zejména v péči o těhotné. Dnes se vyskytuje upcoding, vykazování péče, která není nezbytná a efektivní, proto se pojišťovny s gynekology dohodly, že budou platit na základě epizody péče o těhotnou. Nebudou motivováni vykazovat výkony, které možná ani nebyly provedeny, nebudou motivováni k účelovému chování. Je to motivace pro ty, kteří to dělají poctivě a efektivně,“ doplnil Vojtěch.

Jak uvedl předseda Sdružení ambulantních gynekologů MUDr. Vladimír Dvořák, PhDr., gynekologové chtějí celkově od výkonového systému směřovat k systému, který připodobnil k ambulantnímu DRG. „Snažíme se být vizionáři, směřovat od platby za každý výkon, který vykážeme a případně poskytneme, k tomu, aby byla cílem spokojená zdravá žena. Mezinárodní organizace upozorňují, že počet kontaktů pacienta s lékařem je u nás enormně vysoký, tak je podle mě dobře dělat něco pro to, aby kontaktů ubylo a pacienti nebyli zbytečně stresovaní, a přitom byli stejně nebo více zdraví. K tomu směřovala naše dohoda,“ prohlásil Dvořák. „Cílem zároveň je, aby poskytovatelé věděli, jakou platbu mohou očekávat při standardní péči podle doporučených postupů,“ dodal. Celkový nárůst pro segment ambulantních gynekologů bude podle něj srovnatelný s ostatními segmenty, pokud nebudou nějak zvýhodněny ty, kde zatím nebyla dosažena dohoda. „Dohoda v našem segmentu není překvapením, dohodli jsme se i v dobách zlých, kdy se dohodly celkově jen dva tři segmenty. Díky ministerstvu v posledních letech v dohodovacím řízení přibylo racionálních argumentů a medicíny,“ poznamenal Dvořák.

U praktických lékařů ocenil ministr, že dohoda reflektuje reformu zdravotní péče a nové výkony. I to, že budou zvýhodněni praktičtí lékaři s delší ordinační dobou. „Jako zásadní vnímám výkon péče o prediabetika. Poprvé se systematizuje péče o pacienty s prediabetem. Nejen že je budeme vyhledávat, ale každý takový pacient by měl být dvakrát ročně prohlédnut praktickým lékařem v definovaném rozsahu. Z toho může systém výrazně profitovat. Máme epidemii diabetu a je zásadní začít lépe pracovat se skupinou pacientů, kteří se k diabetu blíží,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Petr Šonka. Další novinka, úhrada vyšetření pacientů mezi 65. a 80. rokem věku s cílem včasného záchytu demence, zase může výrazně zlepšit kvalitu života seniorů. Podle zkušeností z pilotního projektu pětina vyšetřených vykazuje příznaky kognitivní poruchy.

Dětští praktičtí lékaři se s pojišťovnami dohodli na čtyřech nových výkonech. Jedním z nich je záchyt a sledování dětí a dospívajících s obezitou. „Celosvětově se mluví o epidemii dětské obezity, patří to mezi prioritní problémy,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR MUDr. Ilona Hülleová. Více mají dostat dětští lékaři také za péči o novorozence s určitou zátěží nebo za zajištění edukace před očkováním. „Chceme těmito výkony lékařům kompenzovat zvýšený čas, který tomu musejí věnovat, a opakované edukace, které s rodinami provádějí, tak aby se zvýšila proočkovanost u dětí,“ vysvětlila Hülleová.

 

 

Čtěte také:

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Další revoluce v léčbě CML

10. 9. 2024

Jednou z prací, které byly na letošním zasedání ASCO prezentovány v prestižní sekci late‑breaking sdělení, je studie ASC4FIRST. Jejím hlavním závěrem…