Přeskočit na obsah

V kolika letech je lékař příliš starý?

Lékaři v důchodovém věku zachraňují provoz mnoha nemocničních oddělení. Pracují naplno, přesčasy, noční služby, víkendy. Taková praxe není běžná jen u nás, ale také v zahraničí - například v Německu. V roce 1993 zavedli němečtí zákonodárci legislativu, která ustanovovala lékařům povinný odchod do důchodu v 68 roce věku. Vláda tak chtěla předejít nadměrnému počtu lékařů a dát prostor mladým lékařům. Lékaři penzijního věku tak směli léčit pouze soukromé pacienty, nikoliv pacienty, jejichž péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Před dvěma lety Němci tento zákon zrušili – předpovědi, že lékařů bude nadbytek, se  nepotvrdily. Na malých městech a na venkově je naopak lékařů málo. Třetina německých lékařů odešla ze zdravotnictví, velká část z nich odešla za prací do zahraničí. Nevyšly ani předpoklady o tom, že mladí lékaři odkoupí od svých kolegů v důchodovém věku jejich praxe. Obávají se totiž velkého finančního rizika a dlouhé pracovní doby.

Němci očekávají, že v příštím roce bude chybět 41 tisíc lékařů. Zrušení věkového limitu pro odchod lékařů do důchodu podle německé lékařské komory tento problém nevyřeší, pouze ho na čas oddálí. Varuje přitom své kolegy, aby nepracovali v důchodovém věku pouze pro peníze, pokud nejsou zcela zdrávi. „Měli by podstupovat podobné pravidelné lékařské kontroly jako například piloti nebo strojvůdci,“ vyzývá německá lékařská komora.

Měla by existovat podobná doporučená věková hranice i u nás? Měli by starší lékaři vzhledem k náročnosti jejich práce podstupovat pravidelné lékařské prohlídky? Na dotaz Medical tribune odpovídá MUDr. Roman Kraus, místopředseda Asociace nemocnic české republiky a ředitel FN Brno.

"Nemyslím si, že by měla být nějaká rigidní horní hranice odchodu do důchodu pro lékaře. Někteří mladí lékaři se jimi nikdy neměli stát a mám v nemocnici lékaře, kteří i ve věku hluboce nad 65 let vykonávají svoji práci nad 100%. Moc bych prosil, aby EU nevytvořila další nesmyslný a dovolím si říci debilní normativ, který by rozšířil ty již platné.

Nevím o žádném případu, kdy v mnou řízené nemocnici kdokoliv vč.lékařů pracoval déle jen proto, že je nedostatek pracovníků na trhu práce.

Většinou je to tak, že lékaři, aspoň ti staří, neví co by jiného dělali, než to, co celý život. Mladí kolegové naopak chtějí za stále méně práce více peněz. A že více peněz je za více práce a ne naopak, to se zdá jako politicky nekorektní prohlášení.

Určitě by všichni, nejen lékaři, měli podstupovat od určitého věku pravidelné lékařské prohlídky. V zájmu jejich vlastního zdraví a včasného záchytu onemocnění.Nejsem si jist, že by měl vzniknout jakýkoliv další normativ speciálně pro starší a staré lékaře," uzavírá MUDr. Kraus.

Jaký je váš názor? Napište nám - online@tribune.cz

(ivb) www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…