Přeskočit na obsah

Bezpapírová ambulance v softwaru Fons Galen

Další ambulantní software umožňuje vést zdravotnickou dokumentaci v ordinaci zcela bez papírů a bez tiskárny. Převládnou zdravotnické elektronické archivy nad kartotékami?

Soft warová společnost Stapro začala nabízet ve svém ambulantním soft waru Fons Galen archivaci plně elektronické zdravotnické dokumentace v cloudu. Dosud toto řešení bylo součástí její nabídky pro nemocnice. První ambulantní zákazníci Stapro zcela přestali tisknout dokumenty zdravotnické dokumentace pacientů a postupně skenují stávající dokumenty, aby se kartotéky úplně zbavili. „Pro ambulance se jedná o novinku na trhu, ale Stapro má s touto formou dokumentace letité zkušenosti,“ uvádí Daniel Petričko, obchodní a produktový manažer Fons Galen.

Součástí služby je cloudový archiv, platba za potřebná časová razítka, systém si umí poradit i se skartací v zákonném termínu. Platí se formou předplatného za měsíční poplatek.

Podle Petrička se jednou plně elektronická zdravotnická dokumentace stane i v ambulancích zcela běžnou. „Například pro psychology, kteří musejí zdravotnickou dokumentaci uchovávat téměř sto let, je to značné ulehčení. Nemusejí hledat fyzicky papírový dokument v archivu, který zabírá spoustu místa. Takto lékař najde, co hledá, v řádu vteřin,“ uvádí Petričko.

Při elektronické archivaci se v soft ‑ waru Fons Galen místo tisku dokumentu do papírového archivu provede „tisk“ do pdf souboru. Veškeré dokumenty jsou podepsané osobním certifi ‑ kátem lékaře, který představuje podpis a razítko v jednom. Takto vytvořená dokumentace má stejnou legislativní váhu jako vytištěná papírová dokumentace s podpisem lékaře. Dokumenty mohou putovat do archivu automaticky po podpisu nebo si uživatel v nastavení systému může zvolit, že bude elektronickou archivaci provádět sám. V modulu pro správu pak okamžitě vidí stav jednotlivých dokumentů – zda jsou nepodepsané, podepsané, čekají na odeslání do archivu, jsou již archivované nebo stornované.

Úložiště, ve kterém jsou následně zašifrované dokumenty archivovány, je speciálně upravené a zabezpečené pro elektronickou zdravotnickou dokumentaci. „Tento archiv splňuje veškeré aktuální legislativní požadavky. Každý elektronický dokument je před vložením do archivu opatřen elektronickým časovým razítkem. Toto razítko určuje jednoznačný časový údaj, kdy byl dokument do archivu vložen. Nemusíte už tedy řešit prostory pro archivaci dat a jejich skartaci. Odpadají náklady za pořizování papírových kartoték, tiskáren, tonerů a papírů,“ uvádí Petričko. „Naše úložiště roste podle potřeb uživatele a jsme schopni podle časových razítek následně zajistit i jejich skartaci podle platné legislativy,“ dodává Petričko. Stejně jako u ostatních modulů ambulantního soft waru Fons Galen platí, že dokumenty jsou v aplikaci nebo přes zabezpečené webové stránky dostupné přes přístupové údaje uživatele odkudkoli, není tedy problém pracovat s nimi ve dvou ordinacích nebo třeba z domova.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Zaujalo nás

24. 6. 2024

Bulka v prsu v průběhu těhotenství může být karcinomem Zkušenosti mladých žen, které si v graviditě nebo při laktaci nahmataly v prsu bulku, mnohdy…