Přeskočit na obsah

Čestné doktoráty špičkám světové medicíny

Univerzita Karlova udílí čestné doktoráty jen poskrovnu, největším osobnostem ve svých oborech. V polovině ledna se této pocty dostalo dvěma světově uznávaným vynikajícím lékařům a vědcům, které navrhla 3. lékařská fakulta UK.

Prvním z oceněných je profesor Salim Yusuf, D.Phil., FRCPC, FRSC, O.C., který je ředitelem Výzkumného ústavu pro zdraví populace na McMaster University v Kanadě a vedoucím Hamilton Health Sciences. V letech 2015 až 2017 byl prezidentem World Heart Federation. Někdy je označován jako otec moderních klinických studií. V současné době vede největší studii, která odhaluje roli sociálních změn u kardiovaskulárních onemocnění u 200 000 lidí z 800 měst a obcí ve 25 zemích s vysokým, středním a nízkým příjmem.

„Během posledních 25 let prof. Yusuf úzce spolupracuje s českými vědci, zejména s kardiovaskulárními specialisty z Univerzity Karlovy. Tato dlouhodobá spolupráce vyústila ve 13 společných publikací v nejprestižnějších lékařských časopisech,“ řekl prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. Druhým nominovaným je profesor Dr. med. Dr. h. c. mult. Thomas Ruzicka, FCMA. Ten se sice narodil v Praze, ale jako dermatolog působí především v Německu. V současnosti je přednostou největšího dermatologického pracoviště na světě – Kliniky dermatologie a alergologie na Ludwig Maximilian Universität v Mnichově.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Práce na misích je životní výzva

16. 8. 2022

Letos na jaře se na misi do Afghánistánu vydala i česká anestezioložka MUDr. Štěpánka Vitovská. Před několika týdny se z ní vrátila do ČR. Pracovala…