Přeskočit na obsah

Další krok ve vývoji nových protinádorových léků ADC

Společnosti NBE‑Therapeutics AG a SOTIO a. s. oznámily, že SOTIO využilo svou opci a zvolilo druhý cíl pro vývoj nových protinádorových přípravků ADC (antibody‑drug conjugates). NBE a SOTIO budou i u nově zvoleného cíle spolupracovat na vědeckém výzkumu, předklinickém vývoji a výrobě. Vývoj bude založen na platformě ADC vyvinuté a patentované firmou NBE.

Platforma ADC umožňuje cílené dodání vysoce účinné chemoterapie do nádoru pomocí protilátek namířených na bílkoviny, které se vyskytují pouze na nádorových buňkách. SOTIO bude celosvětově zodpovědné za klinický vývoj, případnou budoucí registraci a uvedení produktů ADC na trh. Dosavadní výsledky využití této platformy v preklinických testech jsou velmi pozitivní jak v oblasti bezpečnosti, tak i účinnosti v řadě modelů nádorových onemocněních. Aktuálně nejpokročilejší je hlavní program NBE‑002, který úspěšně prošel laboratorními testy. Očekává se, že první klinická studie fáze I, která se zaměří mimo jiné na nádorová onemocnění prsou a plic, zahájí nábor pacientů v prvním pololetí roku 2020.

„Jsme velmi rádi, že se SOTIO rozhodlo zúčastnit se druhého programu ADC v rámci dlouhodobé smlouvy o spolupráci. Vnímáme to jako potvrzení vysoké kvality naší platformy ADC, která umožní vývoj nových přípravků v řadě klinických studií. Spolupráce mezi NBE a SOTIO v minulých letech pomohla vylepšit a zefektivnit naši technologii, a proto se těšíme na její pokračování,“ uvedl Dr. Ulf Grawunder, generální ředitel NBE‑Therapeutics.

Jak doplnil prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D., generální ředitel SOTIO, na základě velmi slibných dat ze spolupráce s NBE na prvním společném programu SO‑N102, i z dat z programu NBE‑002 realizovaného s partnerem NBE se společnost SOTIO rozhodla pro pokračování spolupráce a její rozšíření na druhý program. „Produktová platforma NBE se zaměřuje na klíčovou problematiku týkající se přípravků ADC a má velký potenciál přinést pacientům s nádorovými onemocněními nové a efektivní možnosti léčby,“ dodal.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené