Přeskočit na obsah

Dětští urologové upozorňují na problémy s enurézou

Jedním z hlavních témat mezinárodního kongresu dětských urologů (26th ESPU Congress 2015), který se uskutečnil 14. až 17. října v Praze, bylo noční pomočování (enuréza) dětí. Z iniciativy účastníků této odborné akce, která byla mimořádně pořádána společně s americkými společnostmi dětské urologie a s Mezinárodní společností pro kontinenci dětí (ICCS), byl 17. říjen vyhlášen Světovým dnem pomočování (Bedwetting Day). Jeho cílem je upozornit na tuto závažnou poruchu, která trápí až patnáct procent pětiletých dětí. Do Prahy přijelo více než 1 100 dětských urologů z 68 zemí celého světa.

Hlavním organizátorem kongresu byla Evropská společnost pro dětskou urologii (ESPU). Pro účastníky kongresu byl přichystán tradičně bohatý odborný program, který byl tematicky zaměřen na problematiku onemocnění ledvin, močových cest a pohlavního ústrojí u dětí a dospívajících. Vyvrcholením bylo sobotní společné setkání zaměřené na funkční poruchy močení se zvláštním důrazem na nejčastější problém – na noční pomočování. „Tato porucha významně zhoršuje kvalitu života nejen dětí, ale i celé rodiny, a neměla by být přehlížena. Dlouhotrvající enuréza představuje psychickou a sociálně‑ekonomickou zátěž, která může někdy vyústit až v psychiatrické problémy. Smyslem vyhlášení Světového dne pomočování je dát na vědomí široké veřejnosti a rodičům, že porucha může být účinně léčena,“ připomněl prezident kongresu doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc., z dětského oddělení Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Podle něj se nemoc dá vyléčit režimovými opatřeními a podáváním léků.

Podle odborné společnosti International Consultation on Incontinence (ICI) se za noční pomočování považuje únik moči ve spánku u dětí starších pěti let, který je častější než dvakrát měsíčně. Porucha se může projevit špatným prospíváním ve škole nebo problémy v kontaktu s vrstevníky. „Je zapotřebí, aby dítě, rodič i lékař o tom byli schopni beze strachu a studu diskutovat, protože kvůli podceňování problematiky se pacientovi často nedostane potřebné léčby. Právě lékař by však měl být tím, kdo bude rodiče motivovat o obtížích hovořit a včas je řešit,“ připomněl dětský urolog MUDr. Marcel Drlík.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Aireen se naučila poznat VPMD 

17. 7. 2024

Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…