Přeskočit na obsah

Dva balónky lepší než žádný

Novou metodu dvoubalónkové endoskopie představila MUDr. Anna Jungwirthová ze Sanatoria sv. Anny, které spolu s Českou lékařskou komorou uspořádalo odborný seminář Pokroky v gastroenterologii – vyšetřování a vyšetřovací techniky. „Takzvaná Double Balloon Endoscopy je průlomová technologie, která umožňuje vyšetřit dosud endoskopicky nepřístupné části trávicí trubice a především pak tenké střevo v celé jeho délce, což nebylo vzhledem k jeho anatomii technicky proveditelné.“ Pomocí přístroje lze navíc provádět i terapeutické zásahy, jako jsou odběry biopsií, extrakce cizích těles nebo endoskopické stavění krvácení. Obecně je nejdůležitějším faktorem, který umožňuje zavádět endoskop hlouběji, přenos síly z rukojeti endoskopu na jeho distální konec. Při ohybu však tvoří endoskop smyčku, síla je tudíž vektorově přenášena jinam a brání dalšímu zavádění přístroje. V případě dvoubalónkové endoskopie, jejímž vynálezcem je japonský lékař prof. Hironori Yamamoto z JICHI Medical University, je na špičku endoskopu uchycen latexový balónek a přes endoskop je přetažena ohebná převlečná trubice (overtube) rovněž s fixačním balónkem na konci, která zabraňuje tvorbě smyčky.

Nafouknutý balónek převlečné trubice ukotví střevo na místě zevnitř a předchází sklouzávání přístroje. Enteroskop s vyfouknutým balónkem postupuje uvnitř převlečné trubice vpřed, „nabere“ nařasenou část střeva před overtube a také se zafixuje nafouknutím balónku. Následně se převlečená trubice po vyfouknutí balónku posune hlouběji k distálnímu konci endoskopu. Overtube i endoskop jsou s konci přiblíženými k sobě a s oběma nafouknutými balónky vytahovány – přibližovány k vyšetřujícímu, čímž se střevo zkracuje a nařasené se skládá na přístroj. Takto prováděné krátké posuvy obou částí – endoskopu i převlečné trubice – se opakují, což umožní nařasit až pět metrů dlouhé tenké střevo na pouze dvoumetrový enteroskop a celé je nenásilně prohlédnout. Tlak v balóncích je průběžně monitorován digitálním tlakoměrem a udržován na konstantní hodnotě 5,6 kPa (42 mm Hg) jako tlak snímající zpětnovazebný mechamechanismus potřebný na zafixování tenkého střeva. Taková hodnota tlaku nezpůsobuje bolest ani nepohodlí pacienta. Zabezpečení ochrany před přefouknutím balónků je dáno aktivací alarmu.

Pokud peristaltické pohyby nebo posouvání endoskopu dopředu a dozadu překročí hodnotu tlaku 8,2 kPa na více než 5 sekund, přístroj upozorní uživatele na příliš vysoký tlak. Kontrolní mechanismus tak chrání organismus před poškozením a balónek před únikem vzduchu.

Metodu Double Balloon Endoscopy lze použít jak transorálně, tak transanálně, protože zavádění endoskopu není závislé na peristaltických pohybech střeva. Prvním pracovištěm, které začalo metodu dvoubalónkové endoskopie u nás používat již v loňském roce, byla II. interní klinika FN v Hradci Králové v týmu vedeném prof. MUDr. Janem Burešem, CSc.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Asgent aneb Náš život s andělem

28. 3. 2024

Nastává éra genové terapie. Nebo spíše teprve nastane, přestože první přípravky jsou již v klinické praxi. Zatím však nejde o rutinní léčbu. O to,…