Přeskočit na obsah

Isoflavonoidy a dýňová semena pro klimakterium bez potíží - PR

Období přechodu neboli klimakteria bývá pro ženy složité, ať již pro nepříjemné doprovodné příznaky, či měnící se roli v jejím sociálním postavení. Návaly horka, nočního pocení, výkyvy nálady a další projevy klesající produkce pohlavních hormonů ve vaječnících ale zdaleka nemusejí být tak nevyhnutelné, jak by se mohlo zdát. Mimořádně účinnou pomoc nabízejí isoflavonoidy a extrakt ze semen dýně olejné.

 

Ideální je zdroje isoflavonoidů kombinovat

V Evropě a Severní Americe se obtíže související s menopauzou vyskytují až u 70–80 % žen, z toho u 65 % ve velmi výrazné formě a u 29 % i déle než pět let, nezřídka opakovaně do konce života. Japonky ale návaly horka, ale i osteoporóza či onemocnění srdce a krevního oběhu trápí pouze v zanedbatelných 5 % případů. Tajemství jejich zdraví spočívá v jídelníčku bohatém na sóju a v ní obsažených isoflavonoidech genisteinu a daidzeinu. Imitací účinku lidského 17β‑estradiolu a estrogenů si vysloužily přezdívku fytoestrogeny. Z domácích užitkových plodin má nejvyšší podíl isoflavonoidů červený jetel. Účinné látky v extraktu z červeného jetele formononetin a biochanin A jsou střevními enzymy transformovány právě na genistein a daidzein. Jako zcela ideální řešení se jeví sóju a extrakt z červeného jetele kombinovat.

 

Úspěšné využití až po zásadním objevu

Blahodárný vliv isoflavonoidů na tlumení návalů horka byl poprvé popsán v roce 1992, přetrvávající rozpory však vyřešil až rok 1996. Tehdy bylo zjištěno, že estrogenový receptor (ER) má dva subtypy – ER‑α, jenž převažuje v játrech a v děloze, a jemu nadřízený ER‑β vyskytující se zejména v kostech, střevu, cévní stěně a prostatě. Přibližně rovným dílem se oba nacházejí v prsu, ovariích a mozku. Zatímco aktivace ER‑α se projevuje proliferací buněk, protizánětlivý ER‑β má úlohu jeho regulátora – je exprimován při vysoké koncentraci estrogenů, kdy tlumí proliferační účinek ER‑α. Oba přitom podléhají řídícímu vlivu 17β‑estradiolu.

 

Isoflavonoidy snižují riziko karcinomu prsu

Isoflavonoidy vykazují tisícinásobně nižší bioaktivitu než 17β‑estradiol, přesto dokážou vyrovnávat výkyvy koncentrace endogenních estrogenů. V klimakteriu aktivují ER‑β, neboť jsou jeho selektivními agonisty, v plodném období pro změnu částečně blokují ER‑α podporující proliferaci nádorových buněk. Na rozdíl od 17β‑estradiolu, agonisty ER‑β i ER‑α, se isoflavonoidy selektivně vážou na ER‑β, kde působí jako selektivní modulátory estrogenového receptoru (SERM) a posilují jeho antiproliferační funkci. Mnoho studií na toto téma, z nichž jedna sledovala účinky isoflavonoidů přes deset let a u více než 24 000 žen, prokázalo jednoznačný závěr – vyšší koncentrace isoflavonoidů v krvi koreluje se sníženým rizikem karcinomu prsu. Jako vítaný bonus navíc posilují syntézu vitaminu D, stimulují NO‑syntázu, poskytují antioxidační vlastnosti a buněčnou ochranu, snižují cholesterol a inhibují aromatázu. Celkovým důsledkem je pozitivní vliv isoflavonoidů na kostru, kardiovaskulární i urogenitální systém.

 

Extrakt z dýňových semen proti inkontinenci

Nízká aktivita aromatázy u obou pohlaví zvyšuje koncentraci testosteronu, čímž anabolicky posiluje svalovinu pánevního dna, močového měchýře i prostaty a působí proti močové inkontinenci u žen i benigní hyperplazii prostaty u mužů. Specialistou na tyto obtíže se ukázaly účinné látky v semenech dýně olejné (Cucurbita pepo var. styriaca), jichž lidová medicína využívá po staletí. Hydrofilní, tj. oleje zbavené části dýňových jader obsahují tyto látky: QQ Δ7‑steroly – inhibují růst prostaty; QQ lignany – anabolika svaloviny pánevního dna a močového měchýře, z nichž např. secoisolariciresinol‑diglucosid vykazuje antitumorózní aktivitu; QQ L‑arginin – NO‑syntázou je odbouráván na oxid dusnatý, který působí relaxačně a ovlivňuje vyprazdňovací reflex močového měchýře; QQ provitamin E a selen – antioxidanty a antiflogistika. O prospěšnosti bezlipidových extraktů z dýňových semen přesvědčily i nedávné studie provedené v Japonsku. Jedné z nich se zúčastnilo 50 žen ve věku od 35 do 84 let trpících hyperaktivním močovým měchýřem a stresovou inkontinencí. Již po dvou týdnech podávání bezlipidového extraktu EFLA 940 se u nich počet inkontinentních epizod snížil o 60 %, po šesti týdnech dokonce o 80 %, tj. ze 7,3 na 1,5 případů inkontinence denně. I toto sledování tedy potvrzuje, že nepříjemná omezení spojená s obdobím „přechodu“, přirozené a nevyhnutelné součásti lidského života, lze dnes již úspěšně eliminovat. Isoflavonoidy a extrakt z dýňových semen nabízejí účinná řešení.

Zdroj: Gynekologie po promoci

Sdílejte článek

Doporučené