Přeskočit na obsah

Konec homeopatie ve Velké Británii?

Poslední místo, kde bylo ještě možné ve Velké Británii získat homeopatickou léčbu hrazenou z NHS, končí s poskytováním této alternativní léčby hrazené z veřejných prostředků.

V prvním vážnějším ohrožení se ve Velké Británii značně oblíbená a rozšířená homeopatická péče ocitla již v roce 2010, kdy britská sněmovna zveřejnila svoji zprávu o tom, že homeopatické léky nejsou ničím jiným než placebem, a označila je za fiktivní léčbu. V loňském roce pak britská NHS vydala doporučení, aby praktičtí a další lékaři přestali homeopatika předepisovat, a nedávno výkonný ředitel NHS England Simon Stevens označil homeopatii jako „v nejlepším případě placebo a zneužití omezených prostředků NHS“. Obdobně i NICE (National Institute for Health and Care Excellence) již nedoporučuje používání homeopatie pro žádný klinický stav.

Homeopatická léčba byla např. v Royal London Hospital of Integrated Medicine ukončena již v dubnu 2018 a nyní se v tomto smyslu hovoří i o Bristolu, který je posledním místem, které v Anglii dosud nabízí veřejně financovanou homeopatii. Právě v Bristolu byly homeopatické léky používány již od roku 1852. Podle vyjádření tamních orgánů dohlížejících na služby NHS v dané oblasti se ročně dostávalo homeopatické konzultace financované NHS čtyřiceti novým pacientům, přičemž celkové náklady v letech 2017–2018 činily 109 476 liber, což je částka, která by stačila na 22 endoprotéz kyčelního kloubu nebo 170 operací katarakty.

Homeopatika však zůstávají populární u některých pacientů, kteří hledají alternativní nebo doplňkovou léčbu. V červnu 2018 se Britská homeopatická asociace obrátila na londýnský Vrchní soud se stížností na NHS, která koncem roku 2017 ukončila úhradu ročních nákladů na homeopatické prostředky ve výši 92 000 liber. Ten však rozhodnutí NHS o zastavení financování homeopatie podpořil.

Podle Homeopathy Research Institute používá pravidelně tuto léčbu celosvětově přes 200 milionů lidí, odhadem 6 milionů ve Spojeném království.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…