Přeskočit na obsah

Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové

Akutní lůžková péče se podle rozhodnutí zastupitelů přesune do nemocnice v Karviné-Ráji a Nemocnice s poliklinikou Havířov. „V regionu je hodně nemocnic a málo zdravotnického personálu. Žádný kraj nemá 17 nemocnic jako náš a tak blízko vedle sebe. Je nutná restrukturalizace, ne každá nemocnice může dělat všechno,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

O veškerý personál má kraj zájem. „Stojíme o všechny naše zaměstnance. Nikdo z nich nepřijde o práci. Znovu budeme se všemi zaměstnanci orlovské nemocnice jednat. Ponecháme pak na jejich svobodném rozhodnutí volbu a výběr jedné z těchto nemocnic pro jejich další pracovní působení,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer

Proti změnám protestovalo před krajským úřadem asi sto zdravotníků a obyvatel z Orlové. Přesto pro ně hlasovalo 34 ze 65 krajských zastupitelů, a to koaliční ANO, ODS a KDU-ČSL.

Orlovské zdravotnické odbory tvrdí, že jejich nemocnice je stabilnější než jiné v regionu, kterým má její zrušení pomoci. „Je to zlovůle kraje a kanibalismus okolních nemocnic, protože jsou to právě okolní nemocnice, kterým chybí lékaři a sestry. Stále dokola opakujeme své argumenty, že jsme plně funkční, že jsme personálně vybaveni. A to že jsme v dluhu? Které nemocnice nejsou? To je systémová chyba, za kterou my nemůžeme,“ uvedla před časem předsedkyně zdravotnických odborů v Orlové Denisa Stolarczyková.

Na optimalizaci se shodla loni zřízená odborná pracovní skupina, zajedno jsou i členové Výboru zdravotní a preventivní péče krajského zastupitelstva, zdůraznil mluvčí kraje. „Lůžková část v nemocnici v Orlové zůstane zachována, dokonce se její kapacita navýší. Jen se ze svého akutního zaměření změní na následnou péči, která je díky stárnoucí populaci velmi potřebná. Spousta akutních lůžek v krajských nemocnicích je nevytížená. Naopak chybí místa pro dlouhodobě nemocné,“ upřesnil Gebauer. Díky navrhovaným změnám se má podle něj zlepšit i ekonomická situace nemocnice. Starosta Orlové hodlá nadále usilovat o převzetí nemocnice městem.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fanatici

7. 2. 2023

Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidé je závislých na…