Přeskočit na obsah

Maraton s roztroušenou sklerózou se konal covidu navzdory

Jógu, pilates nebo venkovní pohybové aktivity – to vše si vyzkoušeli účastníci letošního 24hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Jubilejní 10. ročník odstartoval v pátek 19. března v 17 hodin a trval až do soboty. Kvůli koronavirové pandemii bylo cvičení oproti minulým letům nekontaktní. Zájemcům pomohla řada instruktážních videí se cvičením nebo tipy na vycházkové trasy.


Lidé s roztroušenou sklerózou se s pomocí počítače, mobilního telefonu nebo iPadu připojili na webovou stránku www.maratonmars.cz, kde pro ně organizátoři připravili několik instruktážních videí rozdělených podle náročnosti. Na své si tak přišli i pacienti s většími pohybovými omezeními. „Připravili jsme videa s lekcí jógy, chůze s hůlkami, ale i cvičení s kočárkem. Zapojit se mohli také zdraví lidé, kteří RS netrpí. Videa jsou připravována tak, aby cvičící nepotřebovali žádné speciální pomůcky – tedy kromě lekce nordic walking, při které je potřeba mít hůlky,“ vysvětluje fyzioterapeutka Lucie Suchá a dodává: „Letos se do maratonu zapojila i jógová a pilates studia, která budou do budoucna pacientům s RS nabízet lekce. Snažíme se, aby vznikla síť spolupracujících sportovišť, kam můžeme pacienty s RS poslat s tím, že se jim bude věnovat někdo, kdo má o jejich nemoci povědomí.“ Organizátoři připravili také 10 km dlouhou trasu orientačního závodu mezi budovou Fakulty tělesné výchovy a sportu UK na Veleslavíně a Tyršovým domem, kterou mohli účastníci maratonu zdolat samostatně podle mapy a QR kódů jako orientační běh, rodinnou procházku nebo celodenní výlet, případně i jet na vozíku, kole či handbiku. Loni se cvičení při akci MaRS zúčastnilo více než 2 000 lidí z 29 měst České republiky.

Pacienti se letos mohli kromě MaRS zapojit i do sedmitýdenní soutěže Seven Summits, při které se společnými silami pokoušeli zdolat sedm vrcholů světových kontinentů. Desítky sportovců měly za úkol ujít tolik metrů, kolik měří nejvyšší vrcholky světa.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Omluvit se

28. 11. 2023

Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…