Přeskočit na obsah

Národní akademie věd Spojených států amerických doporučuje snížit denní příjem soli

Doporučení National Academies of Sciences, Engineering and Medicine (NAS) poprvé v historii navrhuje snížit denní příjem sodíku proto, že snižuje riziko chronických onemocnění, konkrétně hypertenze a dalších kardiovaskulárních chorob. Snížení spotřeby sodíku u dospělých na 2 300 mg denně a dále na 1 500 mg snižuje riziko chronických chorob. Existuje již dostatek důkazů o vztahu mezi kardiovaskulárními chorobami, hypertenzí a spotřebou sodíku. Lze očekávat snížení chronických chorob u zdravé populace. I když snížení příjmu sodíku se příznivěji projevuje u dospělých s hypertenzí, platí to i pro ostatní chronické choroby. Nová doporučení souhlasí s tím, co American Heart Association proklamuje již několik let, totiž že je třeba snížit spotřebu soli ve výživě na 2 300 mg denně, ale pro dospělé stačí příjem nepřesahující 1 500 mg denně. Doporučená spotřeba pro děti je rozdělena podle věku: u novorozenců do 6 měsíců se uvádí 110 mg denně, pro děti do 12 měsíců 370 mg, pro děti do tří let věku 800 mg, ve věku 4–8 let 1 000 mg a ve věku 9–13 let 1 200 mg denně.

Akademie věd upřesňuje také spotřebu draslíku u dospělých na 2 300–3 400 mg denně. Závisí to na pohlaví, těhotenství a způsobu života. Pro ženy je stanoven příjem 2 600 mg denně a pro muže 3 400 mg. Dávky jsou nižší než ty, které byly uváděny v roce 2005. Vysoký příjem draslíku může být nebezpečný zejména u osob s porušenou funkcí ledvin.

Vyšší příjem sodíku má do značné míry na svědomí i potravinářský průmysl a konzumace průmyslově vyráběných potravin. Také více než 70 % spotřebovaného sodíku je dodáváno jeho přídavkem v restauracích a při úpravě předkládaných potravin. Současná vláda se snaží snížit množství sodíku ve školních jídlech.


NAS. Dietary reference intakes for sodium and potassium. Published: March 5, 2019.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Náčelníci

22. 9. 2023

Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…

Spojme síly v ochraně srdce

20. 9. 2023

Letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal od 25. do 28. 8. v Amsterdamu, se zúčastnilo více než 30 000 zdravotníků…