Přeskočit na obsah

Nemocnice mohou začít obnovovat operace

Ministerstvo zdravotnictví umožnilo postupné znovuspuštění plánovaných operací. Nemocniční péče byla striktně omezena mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví ze 30. prosince 2020, kterým bylo nemocnicím nařízeno zastavení příjmu nových pacientů k plánované péči. Od středy 7. dubna ministerstvo zdravotnictví změnilo zákaz poskytování plánovaných operací na nařízení omezit příjem pacientů k plánované neakutní péči. Tak, aby se mohli jednotliví ředitelé nemocnic rozhodnout o rozsahu obnovení operací podle regionální situace. Zároveň mají nemocnice povinnost „průběžné udržovat kapacity akutní lůžkové péče, včetně kapacit intenzivní péče, určené pacientům s nemocí COVID-19, a to dle aktuální epidemiologické situace a dle predikcí potřeby hospitalizační péče“.

Plné obnovení odkladné elektivní péče se dá předpokládat až v situaci, kdy bude na nemocničních lůžkách méně než 3000 pacientů s novým koronavirem. Alespoň podle bývalého ministra doc. Jana Blatného. Uvedl to při svém posledním vystoupením na zdravotním výboru sněmovny před Velikonocemi. „Do konce dubna by mohlo být zrušeno i doporučení neposkytovat elektivní péči. Záleží na vývoji epidemie,“ řekl doc Blatný.

Omezení odložitelné péče platilo také na podzim, a to opatřením ze 26. října, které platilo do 23. listopadu. Počet nově zjištěných nákaz COVID-19 v posledních dnech klesá, počet hospitalizovaných ale klesá mnohem pomaleji.

 

Centrální omezení plánovaných operací platilo:
březen – duben 2020
říjen – listopad 2020
leden – duben 2021

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

11. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.