Přeskočit na obsah

Nemocnice získají o pět procent více

Dohodovací řízení o úhradách za zdravotní služby pro rok 2020 definitivně skončilo, ze čtrnácti segmentů se v jedenácti podařilo najít dohodu mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče. Průměrně porostou příští rok podle ministerstva zdravotnictví úhrady o 4,5 procenta.

Ministerstvo uzavřené dohody zhodnotí z hlediska veřejného zájmu a vydá úhradovou vyhláškou. U segmentů, které se nedohodly, bude muset rozhodnout samo. Nedohoda zůstala u nemocnic akutní péče, nemocnic následné péče a poskytovatelů domácí péče. Do ústavní péče přitom jde 60 procent veškerých nákladů zdravotních pojišťoven na zdravotní služby.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že se při stanovování úhrad pro nemocnice akutní péče opře o návrh zdravotních pojišťoven, který byl během jednání na stole. „Nedohodu u akutní lůžkové péče lze označit za ‚téměř dohodu’, neboť se pro ni vyslovilo 80 procent zástupců nemocnic. Určitě tak nebudeme do jejich návrhu nijak zasahovat,“ vysvětlil ministr.

Podle informací MT pro návrh pojišťoven hlasovali zástupci Asociace nemocnic ČR, která sdružuje zejména fakultní nemocnice, Sdružení soukromých nemocnic ČR, které má zhruba třicet členů, a Asociace krajských nemocnic. Naopak proti návrhu hlasovali zástupci Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje zhruba 125 členů. Důvodem byly obavy, že slíbený pětiprocentní nárůst úhrad nebude stačit na růst platů. Jak se příští rok pohnou tarifní tabulky přitom zatím není rozhodnuto. „Požadovali jsme více, protože se obáváme, že tlak na růst platů bude velký. Tříprocentní nárůst platů, o kterém zatím mluví vláda, podle nás nebude prosaditelný v rámci tripartity, ani v rámci kolektivního vyjednávání v jednotlivých nemocnicích,“ uvádí místopředseda AČMN Michal Čarvaš. Pokud by ministr skutečně vydal vyhláškou zmiňovaný návrh pojišťoven s pětiprocentním nárůstem úhrad, a pokud by platy rostly jen o tři procenta, zbyl by nemocnicím podle výpočtu Čarvaše po odečtení inflace na rozvoj jen jeden procentní bod z nárůstu. Ve chvíli, kdy platy porostou více, budou mít nemocnice problém.

Očekávané příjmy systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2020 činí částku 346 miliard korun, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě. Na zdravotní péči vynaloží proti letošku zdravotní pojišťovny v příštím roce o 22 miliard korun navíc. Z toho 7,8 miliard půjde na nezbytné nárůsty, mezi které patří například centrová péče, urgentní příjmy nebo reforma primární péče. Zbylých 14,2 miliardy bylo rozděleno do růstu jednotlivých segmentů.

Jednotlivé dohody jsou dostupné na stránkách Sdružení ambulantních specialistů, které pro tentokrát dohodovací řízení zajišťovalo.

 

 

Čtěte také:

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené