Pan ministr je zřejmě nesprávně informován
Na otázku redakce MT k výsledkům dohodovacího řízení v segmentu nemocniční péče T. Julínek odpověděl: „Pokud je mi známo, vyjednávání za zmíněný segment chtěla vést Asociace českých a moravských nemocnic, ale nakonec svou roli nesplnila. Zdravotní pojišťovny označily její přístup jako laxní, s nějakým konkrétním návrhem přišla AČMN až dva dny před ukončením dohodovacího řízení. Možná, že nedohoda je důsledkem i této poněkud zvláštní nepřipravenosti.“
AČMN k tomu považuje za nutné uvést, že vyjednávání v dohodovacím řízení nevede ta či ona asociace. Rovnoprávnými účastníky dohodovacího řízení jsou všechny asociace a sdružení nemocnic, jak to vyplývá ze zákona a z jednacího řádu dohodovacího řízení. Poskytovatelé si pouze dohodnou, která z asociací organizačně koordinuje společný postup poskytovatelů. Asociace nemocnic se v tom střídají. Při posledním dohodovacím řízení to byla Asociace nemocnic ČR (AN ČR), letos logicky tato úloha připadla AČMN.
AČMN na jednání se zdravotními pojišťovnami nepřišla s žádným vlastním návrhem. Byl předložen společný návrh poskytovatelů, pouze AN ČR předložila tentýž návrh v poněkud podrobnější podobě. Je pravda, že poskytovatelé předložili svůj návrh až dva dny před samotným jednáním. Stejně to bylo dříve, než návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, který poskytovatelé obdrželi až po zahájení jednání. AČMN by si přesto nedovolila kritizovat VZP pro nepřipravenost a z toho vyvozovat možnou nedohodu. Naopak AČMN ocenila, že VZP navrhla navýšení úhrad alespoň o jedno procento vyšší, než bylo v návrhu Svazu zdravotních pojišťoven ČR, který byl podán jako první.
Čertovo kopýtko nedohody těžko bude v proceduře, když zásadní rozpor byl v číslech. Poskytovatelé navrhovali úhrady valorizovat o inflaci a vedle toho jednat o jejich navýšení, zdravotní pojišťovny navrhly navýšení, které bylo pod úrovní očekávané inflace. Navrhly tudíž pokles reálných úhrad a nikdo nemůže očekávat od poskytovatelů, že by s tím mohli souhlasit.
Tento skutečný problém bude muset řešit ministerstvo ve své vyhlášce.
Zdroj: