Přeskočit na obsah

Přes 500 akutních pacientů našlo péči v jiném kraji

Od začátku listopadu do konce března bylo s podporou Národního dispečinku lůžkové péče domluveno celkem 513 převozů akutních pacientů z přetížených nemocnic do jiných krajů. Ukazují to data z Národního dispečinku lůžkové péče ministerstva zdravotnictví, která redakci Medical Tribune poskytlo ministerstvo zdravotnictví.

V lednu bylo těchto mezikrajových překladů z nemocnice do nemocnice celkem 78, v prosinci 27, v listopadu 70. Největší mezikrajový provoz byl národním dispečinkem zaznamenán za měsíc únor. To bylo s koordinací dispečinku převezeno do nemocnic akutní péče v jiných krajích 224 pacientů. Nejvíce pacientů v únoru odjíždělo z Karlovarského kraje.

Během února proběhlo nejvíce mezikrajových transportů akutních pacientů ve druhém týdnu, 81 za jediný týden. Pak provoz mezi kraji trochu polevil. Přitom celková zátěž českých nemocnic podle dat o kapacitách lůžkové péče nadále rostla. Nemocnice ji už ale zřejmě řešily jinak než transportem pacientů mimo kraj.

V březnu se uskutečnilo 114 převozů mezi nemocnicemi z různých krajů a pacienti přejížděli nejčastěji z Ústeckého a Libereckého kraje. Karlovarský kraj naopak začal ostatním vypomáhat. Přijal ve druhé polovině března pět pacientů z Ústeckého kraje, jednoho z Královéhradeckého, jednoho z Libereckého kraje a jednoho z Jihočeského.

Také situace v nemocnicích Královéhradeckého kraje se otočila po půlce března. Naposledy 17. března poslal Hradec Králové svého pacienta na umělé plicní ventilaci na ARO v Sokolově, od 19. března začal kraj pomáhat ostatním, zejména Ústeckému.

V první půlce února přijímaly pacienty mimo jiné nemocnice v Českých Budějovicích, která si převzala třináct pacientů z Chebu a Sokolova, Ústřední vojenská nemocnice v Praze, dále nemocnice v Chomutově, Mostě, Kutné Hoře, Berouně či Fakultní nemocnice Bulovka. Devět pacientů převzali v Kyjově 9. února v rámci hromadného převozu patnácti pacientů z Náchoda na jižní Moravu.

Od druhé půlky února převzaly 26 pacientů nemocnice v Kraji Vysočina, včetně hromadného překladu deseti pacientů z Karlovarského kraje do Humpolce. Podobný počet pacientů jel v období od půlky února do konce března do Jihomoravského kraje. Celkově směřovalo zhruba 140 pacientů do Prahy. Od 12. února do 18. února ale celý týden Praha nepřijala žádného pacienta z jiného kraje.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené