Přeskočit na obsah

Prestiž veletrhu OPTA stoupá

Nejvíce odborníků ze zahraničí přijelo ze Slovenska, ale dorazili i návštěvníci ze vzdálenějších zemí, jako jsou Albánie, Bosna, Korea nebo Singapur. Na výrazném růstu slovenské návštěvnosti má nepochybně zásluhu nově uzavřené partnerství s Optickou unií Slovenska, které podle pořadatelů přinese veletrhu nové podnětné myšlenky a náměty, výrazně posílí jeho postavení ve středoevropském regionu a napomůže tak dalšímu rozvoji jeho mezinárodnosti.

O tom, že význam veletrhu neustále roste, svědčí i skutečnost, že se na brněnském výstavišti představilo 240 společností ze čtyřiadvaceti zemí světa. Vysoká byla účast firem především ze zemí Evropské unie a z jihovýchodní Asie. Nechyběl nikdo z významných dodavatelů na českém i slovenském trhu, ale objevily se i nové společnosti například z Francie, Irska, Řecka, Německa, Švédska nebo Číny.

Jako již tradičně byly nejsilněji obsazeny kategorie brýlových obrub a korekčních brýlových čoček. Dále byla významně zastoupena také oblast kontaktních čoček a přístrojů a technologií pro oční optiku, optometrii i oftalmologii.

Za oficiální podpory Evropské rady optiky a optometrie ECCO a Evropské asociace univerzit, škol a kolejí vzdělávajících optometristy AEUSCO uspořádalo Společenstvo českých optiků a optometristů spolu se společností Veletrhy Brno, a. s., druhý mezinárodní kongres OPTA 2007. Účast přijalo 62 pedagogů a odborníků z 18 zemí Evropy. Na programu byly přednášky věnované především metodice vzdělávání odborných předmětů, jako jsou retinoskopie, vyšetřování zkříženými cylindry nebo prizmatické korekce. Nechyběla však ani prezentace věnovaná významu komunikace s pacientem nebo přednáška o zkušenostech s e-learningem v Norsku.

Veletrh OPTA tradičně hostil také valnou hromadu členů Společenstva českých optiků a optometristů. Jak vyplynulo z jednání, čeští optici chtějí nově určit, co je standardní péče, protože tabulky příspěvků ze zdravotního pojištění neodpovídají současným cenám optických pomůcek, které mnohonásobně vzrostly. Optici tak nemohou mnohdy zákazníkům nabídnout standard, který je dostupný na trhu. O případných změnách budou optici jednat s ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví.

Další příležitost seznámit se s novinkami ze světa oční optiky nabídne 14. mezinárodní veletrh OPTA, který se uskuteční 22. až 24. února 2008 opět na brněnském výstavišti.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…