Přeskočit na obsah

Ředitel FN Ostrava Evžen Machytka po tlaku rezignoval

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že cílem Machytkovy rezignace bylo uklidnit situaci kolem Fakultní nemocnice Ostrava a otupit hrany v komunikaci s přednosty nemocnice, lékařskou fakultou, odbory, městem a krajem.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jeho rozhodnutí vítá. Místní odbory to ale neuklidnilo. Dočasný ředitel Petr Vávra prý má na Machytku příliš úzkou vazbu.

Machytka vedl FNO od února. Od té doby skončili ve svých funkcích přednosta chirurgické kliniky Igor Penka, přednosta Ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček, přednostka Ústavu patologie Jana Dvořáčková a přednosta interní kliniky Arnošt Martínek. Posledním impulsem pro silné protesty bylo odvolání přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky. Proti tomu se ohradili zaměstnanci, odbory, studenti i politici.

V říjnu podepsaly tři desítky přednostů, primářů a zástupců petici, podle které byla důvěra v ředitele Machytku narušena. Chtěli, aby v nemocnici byla odstraněna „atmosféra strachu a nejistoty“. „Jestli ministr ředitele neodvolá, tak se bude pokračovat v bouřích,“ řekla ČTK předsedkyně nejsilnější odborové organizace v nemocnici Zuzana Sargová.

Machytka uznal, že při odvolání Šimetky mohl lépe komunikovat. Stojí si ale za tím, že jinak při řízení nemocnice nepochybil. „Věřím, že můj odchod z čela nemocnice vyřeší tuto patovou situaci, jejíž pokračování by pouze dále poškozovalo fakultní nemocnici v očích veřejnosti,“ vysvětlil Machytka.

Ministr Vojtěch dva dny před Machytkovou rezignací oznámil, že situaci v ostravské fakultní nemocnici vyřeší do konce týdne. Machytkovu rezignaci ocenil jako rozumný krok, který situaci odblokuje. „Pana Machytky si velmi vážím, myslím si, že za těch několik měsíců ve funkci ředitele dokázal v nemocnici přijmout důležitá opatření pro nápravu stavu po bývalém vedení nemocnice a nastartovat řadu pozitivních změn, které nemocnici posouvají dál. Bohužel pan ředitel nezvládl komunikaci posledních personálních změn směrem k významným partnerům nemocnice, jakými jsou například fakulta, odborná společnost či odbory, a nemocnice se tak dostala do izolace. Věřím, že tento krok celou situaci zklidní a bude možné se opět zaměřit na to nejdůležitější, a to je péče o pacienty,“ uvedl Vojtěch.

Evžena Machytku v čele nemocnice dočasně nahradí Petr Vávra, současný náměstek ředitele pro vědu a výzkum. Ministr zdravotnictví jej k 29. říjnu 2018 jmenuje ředitelem nemocnice do doby, než bude v řádném výběrovém řízení vybrán nový ředitel.

Předsedkyně největší odborové organizace v nemocnici Zuzana Sargová ČTK řekla, že tato změna situaci neuklidní. „Máme velké obavy, že k vyřešení situace nedojde vzhledem k úzkým vazbám Vávry na ředitele Machytku,“ uvedla.

„V nejbližších dnech vyvolám jednání se všemi stranami, prioritně s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity, která je klíčovým partnerem nemocnice. Stejně tak vnímám jako důležité co nejdříve zahájit dialog se zástupci Moravskoslezského kraje a města Ostravy. Cílem je stabilizace, proto mohu jakékoliv další personální změny vyloučit. Jako nezbytné však považuji personální zajištění dosud neobsazených vedoucích pozic jednotlivých klinik,“ uvedl dosavadní náměstek Petr Vávra.

Čtěte také 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené