Přeskočit na obsah

Správní rada si posvítí na tisíce smluv VZP

„Ředitel VZP byl na dnešním jednání správní rady zavázán k tomu, aby v nejbližší době tento audit vypsal,“ uvedla 27. srpna prof. Věra Adámková, předsedkyně správní rady VZP a zároveň předsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny. „Není v silách správní rady, aby se sama probrala 36 tisíci uzavřených smluv,“ vysvětlila.

Záměr zadat externí audit smluv schválila správní rada v dubnu, od té doby pracovní skupiny ladily jeho přesné zadání. Předmětem auditu mají být veřejné zakázky pojišťovny, ale například i smlouvy o sdílení rizik uzavřené s výrobci léků. „Správní rada VZP chce teď aktuálně zkontrolovat, jestli když zdravotní pojišťovna uzavřela v roce 2013 risk-sharingovou smlouvu se stanoveným stropem nákladů na tři roky, tak to opravdu v roce 2017 někdo vyhodnotil,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví a člen správní rady VZP Mgr. Filip Vrubel.

Součást podmínek je, že audit nesmí dělat žádný subjekt, který by byl s VZP jakkoli spjatý. Nemůže to být například právní kancelář, kterou by si dříve pojišťovna v nějaké kauze platila.

Brífing po jednání správní rady VZP. Foto: archiv MT

Brífing po jednání správní rady VZP. Zleva Miloslav Janulík, člen správní rady, Věra Adámková, předsedkyně správní rady, Jiří Běhounek, místopředseda správní rady, Zdeněk Kabátek, ředitel VZP. Foto: archiv MT.

 

Jako problematická je vnímaná dlouholetá, nedávno vypověděná smlouva s firmou Medea Kultur o poradenství v externí komunikaci. Spoluvlastníkem firmy býval lobbista Roman Janoušek. Z rozhodnutí současného vedení VZP z loňského roku bude smlouva ukončena na konci letošního roku. Za posledních dvanáct let získala podle některých médií Medea Kultur od VZP téměř 150 milionů korun.

„Až současnému vedení se podařilo domluvit změnu, podle které už byla smlouva nově vypověditelná,“ vysvětlila Adámková, proč nebyla smlouva vypovězená dřív. „Jakékoli jiné řešení druhá strana odmítala,“ dodala.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Naši bližní peněžní

3. 12. 2021

Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…

Pardubice mají nový pavilon psychiatrie

23. 11. 2021

Nový pavilon psychiatrie přináší důstojné prostředí pro léčbu duševních onemocnění a větší kapacitu. V Pardubické nemocnici byl po dvou letech…

Ke Comirnaty pro děti se vyjádří EMA

23. 11. 2021

Vakcína proti COVID‑19 uzpůsobená dětem mezi pěti a jedenácti lety by mohla být brzy k dispozici i v Evropě. Každým dnem se očekává vyjádření…