Přeskočit na obsah

Stan proti melanomu zachraňuje životy

Druhý květnový týden proběhla v Praze, Brně a Ostravě akce Stan proti melanomu. Tato iniciativa zaměřená na prevenci kožních nádorů se konala již potřinácté. Pořádala ji Česká dermatovenerologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s FN Královské Vinohrady, FN Ostrava a Masarykovým onkologickým ústavem.

Stan vybavený nejmodernějšími videodermatoskopy navštívilo celkem 4 421 osob. Kampaň letos odhalila 149 kožních nádorů, z toho 28 melanomů. „Důležité je, že většina melanomů byla zachycena v časném stadiu, a tedy s více než 90procentní šancí na vyléčení,“ říká iniciátor akce prof. MUDr. Petr Arenberger, CSc., FCMA. Kromě toho bylo ve stanech diagnostikováno 103 bazaliomů a 18 spinaliomů.

Osoby vyšetřené ve stanu byly také vyzpovídány pomocí dotazníků. Otázky se týkaly chování na slunci, používání fotokorekce a povědomí o kožních nádorech. Tato data budou součástí celoevropské kampaně Evropský den melanomu. Pacienti s podezřelými útvary byli po vyšetření dermatoskopem ihned objednáni na odborná pracoviště. Mezi 4 421 osob se zapojil ministr zdravotnictví Mgr. Adam Vojtěch, který se v rámci podpory nechal preventivně vyšetřit.

Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů. Má upozornit na nebezpečí výskytu zhoubných nádorů kůže a apelovat na důslednou prevenci. 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Náčelníci

22. 9. 2023

Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…

Spojme síly v ochraně srdce

20. 9. 2023

Letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal od 25. do 28. 8. v Amsterdamu, se zúčastnilo více než 30 000 zdravotníků…