Přeskočit na obsah

Staronový ředitel VZP získal silný mandát

Ing. Zdeněk Kabátek zůstává ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny pro období od letošního 1. prosince na další čtyři roky. Třicetičlenná správní rada VZP jej zvolila ředitelem v tajné volbě v prvním kole 21 hlasy. Protikandidátem mu byl jeho náměstek Ing. David Šmehlík, který získal pět hlasů. Více kandidátů nominováno nebylo. Čtyři členové správní rady se mimořádného zasedání správní rady osobně neúčastnili a nemohli tedy volit.

„Nesmírně si vážím důvěry, kterou jsem získal od správní rady. Beru ji jako uznání práce nejen své, ale i všech kolegů napříč pojišťovnou. Udělám vše pro to, aby VZP v dnešní době maximálně přispěla k tomu, aby zdravotníci, naši partneři, od nás dostali absolutní podporu,“ uvedl po volbě staronový ředitel Kabátek. Ten vede největší zdravotní pojišťovnu už od roku 2012. Už teď je tak Kabátek ve funkci ředitele VZP nejdéle ze všech dosavadních ředitelů. V křesle zůstává přesto, že k němu má výhrady předseda hnutí ANO Andrej Babiš, které má přitom ve správní radě většinu zástupců.

Pro příští měsíce jsou hlavní úkoly staronového ředitelé dané událostmi – koronavirovou epidemií. Prvořadé je udržení finanční stability a zajištění poskytovatelů. „Pracujeme na tom, aby naši klienti měli dostupnou zdravotní péči a aby si naši partneři – lékaři, nemocnice, sestry, byli jistí, že nemusí v beztak těžké covidové situaci ještě přemýšlet o finanční stabilitě,“ uvedl Kabátek.

„Mandát, který ředitel Kabátek získal, považuji za dostatečně silný,“ řekl po jednání správní rady její místopředseda MUDr. Miloslav Janulík, poslanec za ANO. Dodal, že je VZP pod Kabátkovým vedením podle něj více vstřícná k poskytovatelům než dříve.

„Nikdo z hnutí ANO do volby nezasahoval, je to suverénní rozhodnutí členů správní rady,“ uvedla předsedkyně správní rady prof. Věra Adámková, poslankyně za ANO. O volbě ředitele VZP se podle spekulací mohlo hovořit na prozrazené schůzce místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka v restauraci Rio’s na Vyšehradě s tehdejším ministrem zdravotnictví prof. Romanem Prymulou a dalšími. Česká televize uvedla, že se schůzky měl účastnit náměstek Šmehlík, ten to ale popřel a uvedl, že se někdo snaží volbu VZP zpolitizovat. Podle prof. Adámkové tyto spekulace volbu v zásadě neovlivnily. „Kdybychom měli dát na média, tak ta nepsala pochvalně ani o jednom kandidátovi. Pan inženýr Šmehlík uvedl, že se té schůzky neúčastnil, nemám důvod mu nevěřit,“ řekla Adámková. „Vzhledem k tomu, co čeká naše zdravotnictví v příštím roce, jsou oba kandidáti pro mě hrdiny,“ dodala.

David Šmehlík podle všeho zůstává ve vedení VZP, podle Kabátka tým funguje dobře a není důvod jej měnit.

V nejbližší době navrhne Kabátek správní radě změny v procesech a kontrolních mechanismem. Cílem je předejít veřejným spekulacím o netransparentním rozhodování o veřejných prostředcích. „V souvislosti se svým znovuzvolením nahlas říkám, že se musíme znovu podrobně podívat na kompetence, procesy a postupy. Musíme je podrobit jakémusi „auditu“. Rád bych správní radě v horizontu dvou měsíců předložit návrh úprav a opatření v této oblasti,“ řekl ředitel Kabátek na dotaz MT.

Třicetičlenná správní rada je tvořená deseti zástupci vlády a dvaceti zástupci jmenovanými sněmovnou. Členem rady je i bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel, jmenovaný vládou z pozice náměstka ministra zdravotnictví. Tu ale opustil spolu s exministrem Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem koncem září.

Plat ředitele VZP činí 225 000 korun hrubého měsíčně plus roční odměna, kterou schvaluje správní rada podle splnění stanovených cílů až do šestinásobku jeho platu. Za rok 2019 získal Kabátek odměnu 1,282 milionu korun hrubého.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené