Přeskočit na obsah

Trichotillománie a nedostatek vitaminu D

Turecký pedopsychiatr Ismail Akaltun (pracoviště Gaziantep, výuková a výzkumná nemocnice) zjistil, že trichotillománii spouští nedostatek vitaminu D a mizí při léčbě vitaminem D. Tento objev doprovázený kazuistikou publikoval odborný časopis Clinical Neuropharmacology ve svém letošním prvním čísle.

Trichotillománie (TTM) je porucha charakterizovaná: 1) opakovaným vytrháváním vlasů jedincem s následkem významné ztráty vlasů, 2) pocitem napětí před vytrháváním vlasů a 3) potěšením během takového počínání. Naše porozumění neurobiologickému základu TTM je omezené. Nicméně stav se vší pravděpodobností zahrnuje mnohonásobné trajektorie a složité interakce mezi různými genetickými, psychologickými a sociokulturními faktory. Domníváme se, že nedostatek vitaminu D je spojen s křivicí dětí a řadou různých chorob u dospělých osob včetně osteoporózy, osteomalacie, kardiovaskulárních onemocnění, karcinomu, kožních chorob a psychických poruch.

Autor referuje o případu čtyřletého děvčátka s TTM spuštěnou nedostatkem vitaminu D a rychle vyřešenou léčbou vitaminem D.Zdroj: Akaltun I. Trichotillomania triggered by vitamin D deficiency and resolving dramatically with vitamin D therapy. Clinical Neuropharmacology. 2019;42(1):20–21.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ke Comirnaty pro děti se vyjádří EMA

23. 11. 2021

Vakcína proti COVID‑19 uzpůsobená dětem mezi pěti a jedenácti lety by mohla být brzy k dispozici i v Evropě. Každým dnem se očekává vyjádření…

Krátce

23. 11. 2021

Schválena kratší 90minutová infuze obinutuzumabu u folikulárního lymfomu V Evropě byla schválena kratší, 90minutová infuze obinutuzumabu pro…