Přeskočit na obsah

Úhrady porostou alespoň o pár procent

Zdravotní pojišťovny nabídly poskytovatelům zdravotních služeb mírný růst plateb v roce 2022 zhruba o čtyři procenta. „Vnímáme, že jde do vlády návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce, a proto jsme upravili naše nabídky,“ řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek.

Po změně nabídky pojišťoven se nakonec podařilo uzavřít předběžnou dohodu ve 13 ze 14 segmentů, bez dohody zůstali jen ambulantní specialisté. „Konsensuální závěry na výši úhrad přináší stabilitu a předvídatelnost, kterou po roce s covidem potřebujeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Původně v jednáních dohodovacího řízení o úhradách na příští rok pracovaly zdravotní pojišťovny se stagnací úhrad, protože se odhadoval celkový růst příjmů zdravotních pojišťoven jen o necelá dvě procenta. Aktuální návrh navýšení plateb za státní pojištěnce o 200 korun na osobu měsíčně vládním nařízením by do zdravotnictví přinesl příští rok 14 miliard korun navíc. Zatím ale nebyl schválen.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sice v rozhovoru pro MT uvedl, že má navýšení plateb za státní pojištěnce předjednané, ale v připomínkovém řízení resort ministerstva financí vznesl zásadní připomínky. Zdůvodnění, proč zdravotnictví potřebuje peníze navíc, nepovažuje za dostatečné. Mimořádné náklady spojené s covidem, například úhrada testů, se již nebudou v příštím roce opakovat, upozornilo ministerstvo financí. Naproti tomu stát bude platit i bez dalšího navýšení příští rok stejně jako letos ze státního rozpočtu do zdravotnictví přes 127 miliard korun, což je o 55 miliard více než v roce 2019.

Zástupci praktických lékařů došli s pojišťovnami k dohodě už v době, kdy zdravotní pojišťovny nabízely pouhou stagnaci úhrad. Podmínkou dohody ale byl příslib, že když dojde k možnosti navýšení úhrad nad předložený návrh, bude úhrada péče v segmentu praktických lékařů a praktiků pro děti a dorost navýšena alespoň srovnatelně s ostatními segmenty. Navýšení mělo být alokováno do všech parametrů úhrad. Podobně zněla také dohoda v segmentu ambulantní gynekologie nebo záchranné služby.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…