Přeskočit na obsah

Vakcinace z pohledu IT oddělení

  • Jak se na úrovni nemocnice udržuje přehled o distribuci vakcíny a o tom, kdo a kdy jednotlivé dávky dostal a kdy má přijít pro druhou dávku?

Přehled o distribuci vakcíny je řízen centrálně přes jedno příjmové a výdejní místo v ÚVN.

 

  • Vytvářeli jste pro to nějaký vlastní software?

Vakcinace byla zahájena 27. prosince 2020, kdy přehled vakcinace v přípravné fázi a ve fázi A1 byl v režii naší nemocnice, a to do doby zprovoznění centrálního registračního systému v režii ministerstva zdravotnictví. Na překlenovací dobu si ÚVN vlastními silami vytvořila interní webový kalendář pro plánování termínu vakcinace. Pro evidenci samotné vakcinace ÚVN využívala poskytnutý portál ministerstva (ISIN). Současně pro potřeby očkovacích míst byl vytvořen export dat z portálu ministerstva zdravotnictví. V následující době ÚVN plánuje využívat centrální plánovací kalendář.

  • Co bylo z pohledu IT oddělení při nastavení datové podpory vakcinace největší výzva?

Zabezpečit ve velmi krátké době očkovací centra výpočetní technikou při zajištění bezpečnosti a dostupnosti služeb za situace, kdy došlo ke zpoždění centrálních nákupů výpočetní techniky.

 

  • Máte nějakou radu pro kolegy z IT, kteří se na vakcinaci připravují, jak celý proces zjednodušit a případně do které slepé uličky se nepouštět?

Maximálně komunikovat s call centrem a pracovním týmem MZ pro zabezpečení vakcinace a distribuce vakcín. Je zřejmé, že na tuto situaci nebyl nikdo připravený a pro danou chvíli rozumím postupu: v krátkém čase dosáhnout maximálních výsledků při zachování kybernetické bezpečnosti.

 

  • Máte nějakou prosbu na ty, kdo pracují na datové podpoře vakcinace na centrální úrovni?

V současné chvíli ne. Jsme v úzkém kontaktu s týmem plk. Šnajdárka, který usilovně pracuje na přípravě a zabezpečení celorepublikového procesu očkování.

 

  • Co podle vás bude hlavním limitem vakcinace v celorepublikovém kontextu (pochopitelně kromě dostatečného přísunu vakcín)?

Limitujícím se může stát HW výkon centrálních sytémů, vybavenost očkovacích míst výpočetní technikou, zkušenosti pracovníků očkovacích center s výpočetní technikou apod. Pevně věřím, že zkušenosti z prvních dnů pandemie COVID-19 jsou a nadále budou využívány při řešení současné výzvy.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené