Přeskočit na obsah

Volby změní zdravotní výbor i správní radu VZP

Předseda výboru a člen správní rady profesor MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. řekl MT, že správní rada VZP se bude kompletně obnovovat. Má 30 členů, z toho 20 členů je na doporučení Poslanecké sněmovny, deset členů na doporučení vlády.

Volební období členů správní rady je čtyřleté. Návrh na nové členy správní rady VZP by se měl projednávat ve Sněmovně nejpozději začátkem ledna 2018. Pokud by se stihlo ustavení Sněmovny a rozpočet dřív, mohli by poslanci projednat složení správní rady VZP už koncem prosince 2017. Do té doby bude správní rada fungovat v dosavadním složení. „Minule bylo definitivní vyjádření až 6. února 2014,“ připomněl profesor Vyzula.

Sněmovna má 200 členů, na každých deset poslanců připadá jeden zástupce strany do správní rady. „Když ANO má 78 poslaneckých mandátů, tak bychom měli mít osm míst, to neznamená, že všichni budou přímo z Poslanecké sněmovny, mohou být navrženi za hnutí ANO,“ řekl profesor Vyzula. Druhá nejsilnější strana ODS má 25 poslaneckých mandátů, takže by měla mít dva až tři členy správní rady, Piráti a SPD mají po 22 poslaneckých mandátech, takže by měly mít ve správní radě po dvou členech. ČSSD s 15 poslaneckými mandáty bude mít jednoho či dva členy správní rady, ostatní strany po jednom.

Zeptali jsme se profesora Vyzuly: Budou se navrhovat do správní rady její dosavadní členové, kteří obhájili poslanecký mandát? Nebo je počet volebních období omezen?

Počet volebních období není u členů správní rady omezen. Samozřejmě ti, co obhájili, nemusejí být znovu do správní rady zvoleni.

Vy byste měl za hnutí ANO zájem pokračovat ve správní radě VZP dál?

Já bych měl zájem určitě. Myslím si, že to je záslužná činnost, mám řadu zkušeností jako předseda zdravotního výboru i ze zdravotnictví celkem, takže bych chtěl pokračovat.

Ve zdravotním výboru PSP se vám členové ale také zčásti obmění?

Hodně, výbor je 25členný, náš nárok jako hnutí ANO je deset členů, zatím nás tam bylo šest, takže čtyři další by měli přibýt.

Budete stát o to být nadále předsedou výboru?

Nevím, jak to dopadne, je to otázka diskuse, ale hlásím se do vedení.

Zeptali jsme se člena správní rady VZP MUDr. Michala Sojky, člena ČSSD, zda chce ve správní radě pokračovat?

Minule dala ČSSD jeden post odborům a jeden lékařské komoře, byl sem navržen lékařskou komorou. Teď má ČSSD dvě místa, takže uvidíme, co bude dál.

Pokud byste mohl být členem správní rady, měl byste zájem?

Samozřejmě, měl bych zájem. Protože si myslím, že za tu dobu, co tu jsem, se velmi výrazně zlepšil vztah VZP ke zdravotnickým zařízením, a jsou tam některé věci, které bych ještě rád dokončil. Například je to otázka způsobu revize, jak se chová VZP v některých krajích vůči smluvním zdravotnickým zařízením. Domnívám se, že to, že se chová dobře a včas platí, je levnější varianta nabírání pojištěnců - až 43 procent lidí se rozhoduje pro pojišťovnu podle toho, co jim říká lékař. Čili pro mě i jako člena ČLK je důležité, jak se VZP chová vůči zdravotnickým zařízením.

K obsazení zdravotního výboru PSP po poklesu počtu mandátů ČSSD se pro MT vyjádřil jeho člen, předseda správní rady VZP MUDr. Jiří Běhounek

Čísla jsou daná podle procentuálního zastoupení a počtu poslanců. Jsem přesvědčen, že ve zdravotním výboru, jak data čtu, by ČSSD měla mít jednoho, dva zástupce, ANO šest, sedm lidí. Zatím jsme to na klubu ČSSD definitivně neřešili, i když otázka možných obsazení jednotlivých výborů padla. Zůstal jsem tam jako jediný zdravotník, v předchozím období nás lékařů tam bylo víc. Pokud bych si měl vybrat z výborů v Poslanecké sněmovně, tak bych preferoval zdravotní.

Máte obavy ze změny směřování výboru poté, co tam výrazně posílí hnutí ANO, nebo s ním má ČSSD nějaké styčné body?

Myslím si, že ve zdravotním výboru se postupovalo pod vedením předsedy pana profesora Vyzuly velice věcně. Nevím, s čím vláda a ministerstvo přijdou, ale nemyslím si, že by tam měly nastat zásadní změny. Uvidíme, jak se to nakonec vyvine.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ke Comirnaty pro děti se vyjádří EMA

23. 11. 2021

Vakcína proti COVID‑19 uzpůsobená dětem mezi pěti a jedenácti lety by mohla být brzy k dispozici i v Evropě. Každým dnem se očekává vyjádření…

Krátce

23. 11. 2021

Schválena kratší 90minutová infuze obinutuzumabu u folikulárního lymfomu V Evropě byla schválena kratší, 90minutová infuze obinutuzumabu pro…