Přeskočit na obsah

Zákaz kouření v restauracích trvá

Argumentovali svobodou podnikání. Zastánci úplného zákazu vyzdvihovali ochranu zdraví.

"Zákon má pozitivní dopad na veřejné zdraví. To má přednost před svobodou podnikání. Měnit zákon po roce účinnosti je nezodpovědné," řekl poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Nejedná se o zákon o svobodě podnikání, ale o ochraně veřejného zdraví," doplnil člen zdravotního výboru prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.

Předlohu umožňující zřizování kuřáren v restauracích, divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních a na sportovištích včetně hal připravil poslanec Marek Benda. Provozovatelé menších hospod a barů do 80 metrů čtverečních, v nichž se nepodává jídlo, měli dostat možnost se rozhodnout, zda podnik bude kuřácký či nekuřácký. Novela také měla zrušit odpovědnost hostinských za to, že podají alkohol dospělému, u něhož je podezření, že následně bude vykonávat činnost, kterou může někoho ohrozit nebo poškodit majetek.

V květnovém průzkumu Univerzity Karlovy ve spolupráci s agenturou Ipsos podpořilo úplný zákaz kouření v restauracích 71 procent Čechů.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ke Comirnaty pro děti se vyjádří EMA

23. 11. 2021

Vakcína proti COVID‑19 uzpůsobená dětem mezi pěti a jedenácti lety by mohla být brzy k dispozici i v Evropě. Každým dnem se očekává vyjádření…