Přeskočit na obsah

Zdravotnická témata do hloubky

„Podle průzkumu veřejného mínění je zdravotnictví pro občany nejdůležitější položkou, všechno ostatní, co hýbe médii, ať je to korupce nebo politická situace, je lidmi klasifikováno jako méně důležité. V kontrastu s tím je, že ve zdravotní gramotnosti jsou na tom Češi tragicky. Dostatečnou zdravotní gramotnost má jen třetina populace. Naším cílem je pokusit se to změnit,“ řekl při představení projektu MUDr. Tomáš Doležal, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku iHETA.

Neznalost reálných fakt vede podle něj k tomu, že lidé mají pocit, že vše je zadarmo a že se stát o všechno postará. V ČR ale jsou oblasti, kde není rovnost zdravotní péče, kde se lidé nedostanou k moderním technologiím, nebo ani k běžným preventivním a screeningovým opatřením. „Propast mezi tím, co si lidé myslí a jaká je skutečnost, vede k tomu, že lidé nejsou ochotni za zdravotní péči platit. Podle ČSÚ je podíl přímých plateb občanů na zdravotnictví stabilně nízký, dva až 2,5 procenta,“ uvedl dr. Doležal.

Web chce přinášet komplexní pohled

V médiích se většinou píše o dostupnosti péče, zda je v nemocnicích dostatek lékařů a sester, zda jsou praktičtí lékaři na venkově. „Dostupnost je ale jen jednou z částí zdravotního systému, méně se v médiích hovoří o kvalitě péče a o nákladech. My tyto informace chceme přinášet, pokud se k nim dostaneme,“ řekl dr. Doležal.

Na webu se shromažďují příspěvky už od dubna, na veřejné doméně je od 30. května s nabídkou několika desítek článků. Web je rozdělen do sekcí Novinky, Témata, Názory, Rozhovory, Edukace, Odkazy a Slovníček. Minimálně jednou týdně bude web přinášet jedno větší téma i s hlubším vhledem do problému a s analýzami.

V edičním plánu prodiskutovaném se zástupci pacientů i pojištěnců jsou témata pro nejbližší týdny a měsíce – aktuálně je nosným tématem ochrana dat českých pacientů v souvislosti s platností evropského nařízení o GDPR. V plánu je dlouhodobý seriál o tom, kam směřují peníze v českém zdravotnictví, co se financuje, proč a s jakými trendy. Tématem budou léky nákladné, na vzácná onemocnění, využití paragrafu 16 i dostupnost běžné léčby pro širší skupiny pacientů. Dalším tématem bude nastavení zdravotních pojišťoven, výhody a nevýhody jedné pojišťovny a více pojišťoven. Debata bude o spoluúčasti pacientů, která se v ČR redukuje na volně prodejné léky a doplatky na léky, případně nadstandardní očkování. Tématem bude i úhradová vyhláška, prevence, zdravotní gramotnost.

„Jsme přesvědčeni, že čím méně mají lidé informací, tím méně systém kontrolují a tím více je pro ně nepřátelský. Jen informovaný občan může něco změnit, když se začne ptát po kvalitě a struktuře financování a nebude ho zajímat jen to, zda lékař je na prvním rohu, anebo za ním bude muset dojet deset minut,“ řekl dr. Doležal. „Nabízíme zdroje, analýzy, čísla, snažíme se držet faktů, výběr témat jde po podstatných věcech. Web je apolitický, nepředkládá názory politických stran, ale fakta, studie a argumenty,“ shrnul.

Studie: Nemocnice a únik dat

K tématu GDPR přinesl web výsledky americké studie KPMG, v níž odpovídalo 233 řídících pracovníků ve zdravotnických zařízeních v USA: 16 procent společností přiznalo, že nemají nástroj, kterým by mohly zjistit únik dat, a 23 procent ani nemá kvalifikované pracovníky pro zajištění bezpečnosti dat. S útokem na informační systémy se potýká 65 procent amerických nemocnic, s malým zabezpečením dat 27 procent, napadení virem zaznamenalo 67 procent nemocnic, porušení pravidel bezpečnosti 57 procent, nepozornost a krádeže zaměstnanců 40 procent nemocnic. V průběhu roku zaznamenalo pokusy o prolomení systému jednou až 50krát 44 procent nemocnic, 50 až 350krát 38 procent nemocnic a více než 350krát 13 procent nemocnic. Ke zpřísnění ochrany dat nutí zařízení změny zákonů v 50 procentech, hrozba soudních sporů ve 45 procentech, zbytečně utracené peníze ve 44 procentech a dobrá pověst v 39 procentech, citovala ze studie spoluautorka projektu Lenka Petrášová.

Více na www.otevrenezdravotnictvi.cz

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Náčelníci

22. 9. 2023

Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…

Spojme síly v ochraně srdce

20. 9. 2023

Letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal od 25. do 28. 8. v Amsterdamu, se zúčastnilo více než 30 000 zdravotníků…