Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 25. únor 2021 | Svátek má Liliana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Velrybáři z Ústí loví kapří plůdky z Vltavy

Velrybáři z Ústí loví kapří plůdky z Vltavy

Medical Tribune 9/2010
21.04.2010 08:33
Zdroj: Medical Tribune
Autor: MUDr. Štěpán Sulek
Peněz na přístrojové vybavení a na nové budovy mají nemocnice spoustu. Jenom ty lékaře neumí zaplatit tak, aby jim neutíkali do zahraničí. Proto se velrybáři z Ústí nad Labem rozhodli lovit mladé rybičky z Prahy. Alegorii z kapřího světa píše pro Medical Tribune MUDr. Štěpán Sulek z vedení občanského sdružení Mladí lékaři...

Blogy Medical Tribune

Velrybáři zÚstí nad Labem mají prázdné kádě a vyrážejí na lov. Vkádích severočeské Krajské zdravotní totiž chybí celkem 93 kaprů (lékařů). A nepodařilo se je chytit na udici se 150 žížalami (žížala = tisícikoruna) , jelikož dávka žížal je vázaná dodacím listem na 5 až 10 let, podle kádě. A na to kapr blízko místa, kde se Labe mění na Elbe, může dlabat. Teda plavat.

Po neúspěchu u kaprů vyhlásili velrybáři zKrajské zdravotní na webech vybraných lékařských fakult lov na kapří plůdky (mediky vposledním ročníku). Lákají je na skvělé vybavení kádě. Na přístrojové vybavení Krajské zdravotní se dalo tolik žížal, až jedna zkušená kapřice získala cenu LOKu za statečnost.

Ve vybraných kádích dostane kapr junior svobodně na vybranou, že pokud chce plaveckou knížku(atestaci), musí podepsat dodací list (kvalifikační dohodu), nebo si sehnat žížaly do velkochovů sám. A vdodacím listu se kapřík zavazuje, že splaveckou knížkou zůstane 5 let vkádi nebo vrací žížaly i sbonusem, a taky že čas, kdy klade jikry, se nepočítá. Spolkne to plůdek i snavijákem?

Ušetřené žížaly se dle tradice nacpou do betonu a asfaltu (viz miliardové investice do pochybných zakázek). Do pražských velkochovů přitom vede trnitá stezka. Na D8 chybí 29 tunelů mezi Lovosicemi a Řehlovicemi a vtěch se nějaký kamion žížal snadno ztratí. To koneckonců u dálnic umíme dobře. Na plůdky by pak čekal hned dvojí zážitek - kromě tunelů vbetonu i moderní tunel ve vybavení. Například nové cétečko.

O rovné dělení žížal kaprům bez knížek se ale starají u Vltavy. Loni tam spravedlivě vymysleli/y žížaly na příděl. Do šedé kádě půl žížaly a do zelené půlka způlky. A aby to bylo ještě spravedlivější, tak ten, kdo je rozděluje a razítkuje praxe do plaveckých knížek, si může sžížalami kypřit půdu.

Ve velkochovech lze pak především kolem Vánoc, jak psal Ivan Klíma, najít kapry podmíráky. Kapr podmírák má dvanáct šupin a čeká na plaveckou knížku. Tvrdí se, že podmíru má dobrovolně. Ale zkuste si bez nich představit Vánoce…

Spolkne plůdek udici? A smí se vrtět vkádi? A snášet jikry? Uplavou kapři dřív než jim vypustíme rybník?

MUDr. Štěpán Sulek, www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky