Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 19. říjen 2021 | Svátek má Michaela
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékař, vědec a občan Jan Brod by oslavil stovku

Lékař, vědec a občan Jan Brod by oslavil stovku

Medical Tribune 10/2012
22.05.2012 13:16
Zdroj: Medical Tribune
Autor: František Houdek

Jan Brod, jeden z nejvýznamnějších představitelů české medicíny 20. století a zakladatel české nefrologie, se narodil 19. května 1912 v Novém Jičíně. Po promoci v roce 1937 nastoupil na I. internu Kristiána Hynka a zanedlouho odjel na půl roku do Vídně k vynikajícímu internistovi Hansi Eppingerovi. Válku (byl židovského původu) strávil jako lékař britské armády v severní Africe a v Itálii.

Po válce stážuje u známého odborníka na hypertenzi George W. Pickeringa v Londýně a (na stipendium Rockefellerovy nadace) u zakladatele moderní fyziologie ledvin Homera Smitha v New Yorku.

Roku 1951 opouští fakultu a stává se zástupcem ředitele (Klement Weber) a od července 1961 ředitelem Ústavu pro choroby oběhu krevního v Praze‑Krči. „Zde kolem sebe shromáždil řadu především mladých nadšenců a ústav si brzo získal vynikající reputaci u nás i v cizině. Proslul v české medicíně novým, fyziologickým pohledem na kardiovaskulární choroby a jejich studiem v klinice i experimentu. Toto vrcholné období Brodova života dalo vznik vynikajícím publikacím z oblasti hypertenze a ledvinových chorob, arteriosklerózy a koronární a plicní cirkulace, které se dosud citují. Asi nikde u nás nebylo vědecké, klinické a výukové centrum, z něhož by vzešlo tolik význačných osobností v medicíně, působících u nás a později i v Evropě a USA,“ píší ve své vzpomínce Karel Matoušovic a Jiří Jirka (Hereditatis petitio české nefrologie, str. 24).

V roce 1958 se stal prvním předsedou Čs. nefrologické společnosti. Jeho více než tisícistránková monografie Ledviny. Fyziologie, klinická fyziologie, klinika (1962, poté přeložena do němčiny a angličtiny) je dodnes jedním z fundamentálních spisů v oboru. Za zvláštní zmínku stojí jeho vedení II. kongresu ISN (International Society of Nephrology) koncem září 1963 v Praze.

Jan Brod se významně angažoval za pražského jara 1968. Koncem března spolu s Arnoštem Gutmannem, Alfrédem Kotáskem a Otakarem Poupou sepsal veřejnou zprávu o stavu českého zdravotnictví a zdraví obyvatelstva a posléze v červnu s Poupou, Otto Wichterlem, Miroslavem Holubem a Ladislavem Tondlem sestavili osnovu provolání, k jehož napsání oslovili Ludvíka Vaculíka (Dva tisíce slov).

Srpnová invaze ho i s manželkou a adoptovaným synem zastihla na dovolené v Jugoslávii. Domů se po zralé úvaze nevrátil. Usadil se ve Spolkové republice Německo, kde se stal profesorem a vedoucím právě založeného nefrologického pracoviště univerzity v Hannoveru.

Na stáří si v anglickém Leamington Spa koupil dům, ale v únoru 1985, krátce po svém odchodu do penze, ještě v Hannoveru náhle umírá. Na vlastní přání je pohřben na hřbitově v Leamington Spa mezi členy naší zahraniční armády.

Nadační fond dr. Paula Janssena uděluje od roku 1995 Cenu Jana Broda za vynikající práce v oboru nefrologie.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky