Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jak se podepíší zrušené poplatky na příjmech lékařů?

Jak se podepíší zrušené poplatky na příjmech lékařů?

16.02.2015 14:00
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ivb
Přijde pacient do ordinace a říká: „To je hrozné, že vám zrušili ten třicetikorunový poplatek. Mně poplatky vůbec nevadily! Taková směšná suma.“ Lékař na to: „Jestli chcete, můžete mi těch třicet korun sponzorsky věnovat.“ Pacient na to s úsměvem: „A to zase ne, já to tak nemyslel.“ Anekdota, která se nedávno u praktického lékaře skutečně odehrála, ilustruje změny v ambulancích lékařů od začátku roku. Jak se projevuje zrušení poplatků na příjmu ordinace lékařů?

Všeobecná zdravotní pojišťovna ujišťuje, že lékařům bude vyplácet kompenzace za poplatky průběžně každý měsíc. Česká lékařská komora koncem ledna uvedla, že „VZP bude proplácet soukromým lékařům částkou 30,- Kč vykázané a uznané signální kódy tzv. regulačních poplatků průběžně každý měsíc a nikoliv až v dubnu 2016 při vyúčtování za celý rok 2015. Roční limitace počtu kompenzovaných regulačních poplatků na úroveň počtu poplatků vykázaných zdravotnickým zařízením v roce 2013 zůstává zachována,“ uvádí komora na svém webu.

Každý měsíc kompenzuje zrušené regulační poplatky také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. „Úhrada za vykázané a uznané signální výkony (= kompenzace regulačních poplatků) probíhá u ZP MV ČR v rámci měsíčního zúčtování hrazených služeb. V rámci ročního zúčtování proběhne pouze vypořádání vůči maximální úhradě,“ uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

"Vojenská zdravotní pojišťovna proplácí lékárnám 12 Kč, praktickým lékařům a ambulantním specialistům 30 Kč v dohodnutých termínech splatnosti ihned po vykázání," odpovídá mluvčí pojišťovny Richard Medek.

Také Zaměstanecká pojišťovna Škoda poskytuje kompenzaci průběžně každý měsíc, po konci roku proběhne pouze závěrečné vypořádání. "Objemově významným poskytovatelům (tato hranice je různá dle segmentů, např. u ambulantních specialistů jde o 100 pojištěnců),jsme jako součást cenového dodatku uvedli limitní hranici, která odpovídá textu platné úhradové vyhlášky. Tato hranice se netýká poskytovatelů, kteří ošetřují malé počty našich pojištěnců a dále primární péče," říkáPetr Kvapil,asistent ředitelky ZPŠ.

OZP hradí průběžně v každém měsíčním vyúčtování až do maximálního limitu náležející PZS dle vyhlášky. "Průběžná kompenzace bez limitu je poskytována PL a gynekologie, u kterých v DŘ došlo k dohodě jejiž součástí byla i dohoda o průběžné nezastropované kompenzaci výpadku regulačních poplatků, " odpovídá mluvčíMario Böhme.

"Česká průmyslová zdravotní pojišťovna provádí kompenzace regulačních poplatků průběžně měsíčně," potvrzuje Elenka Mazurová, mluvčí ČPZP.

Až o60 tisíc menší příjem ročně

Zodpovědí oslovených lékařů je zřejmé, želetošní rok finančně poznamená jejich příjmy. Někteří lékaři to pocítí více, jiní méně.

„Samozřejmě kvůli sojde k poklesu příjmů za letošní rok, odhaduji asi o 60.000,-Kč. Nesmí se také zapomenout, že když nám bylo tehdy přiznáno vybírání regulačního poplatku 30,- Kč, tak nám současně snížili hodnotu bodu,“ uvedl pro MTpraktický lékař David Härtel zPlzně.

Libor Erlebach, praktický lékař zHostinné se domnívá, že chybějící částka za poplatky jehoordinaci ekonomicky nezničí. „Nicméně znamenala příjem, který se mohl použít a opravdu se používal na dovybavení ordinace moderními přístroji a stačil i na jejich provoz - INR, CRP.Zůstane tak méně času na vážněji nemocné pacienty a zmizí výchovný motiv spoluúčasti na zdravotní péči.“

Jak je tomu ve Vaší ordinaci?

Máte letos plnější čekárnu než loni touto dobou?
Registrujete po zrušení poplatků vyšší návštěvnost? Plnily poplatky svůj regulační účel?
Napište nám!

ivb, www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky