Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 22. květen 2018 | Svátek má Emil
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Komora chce přitáhnout do dění více mladých zubařů

Foto: ČSK

Komora chce přitáhnout do dění více mladých zubařů

Medical Tribune 10/2017
15.05.2017 20:25
Zdroj: MT
Autor: nam
Viceprezident České stomatologické komory MUDr. Robert Houba, Ph.D., obhájil na volebním sněmu stavovské organizace v Mikulově svůj post. Od září nastoupí spolu s novým prezidentem docentem MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc., a nově zvoleným představenstvem do vedení organizace.

ČSK sdružuje 10 500 zubařů, z nichž zhruba 8200 je činných. Své plány přestavil v rozhovoru pro MT.Proč jste se rozhodl kandidovat do vedení komory?

Byl jsem dvě volební období členem sněmu ČSK, poté celkem tři období členem představenstva, v tom současném jsem viceprezidentem. Chtěl bych tedy zúročit dál zkušenosti, které jsem za ta léta posbíral.V čem chcete pokračovat a co naopak chcete v práci komory změnit?

Práce komory by se měla otevřít vůči mladé generaci zubních lékařů, chtěli bychom je více zatáhnout do dění. Naši mladí kolegové ne vždy chápou, co jim komora přináší, a my jsme jim to zatím neuměli vysvětlit. A na co bychom se měli také zaměřit, je boj s neustále narůstající byrokracií ze strany státu a úřadů. Její prudký vzestup ubírá čas, který bychom měli věnovat pacientům, a dusí podnikání. Mou snahou také bude dál vylepšovat vzdělávání organizované komorou. A pochopitelně mě čekají i klasické věci, jako je jednání s ministerstvem a zdravotními pojišťovnami o rozsahu zdravotní péče a podobně.V zubním lékařství si pacienti za mnoho výkonů platí. Zdravotní pojišťovny možná i proto úhrady za zubní péči, na rozdíl od ostatních segmentů, tolik nenavyšují?

V posledních letech jsme dostávali relativně menší objem úhrad než ostatní segmenty zdravotní péče. Další problém nastává nyní v tom, že EU svým nařízením omezuje, a u dětí a těhotných a kojících žen přímo zakazuje, použití amalgamu v zubních výplních. Se státem a zdravotními pojišťovnami se bude muset vyřešit, aby byla dostatečně zaplacena alternativní neamalgamová výplň.Toto vyjednat asi bude jedním z vašich aktuálních úkolů, do kdy musí být jasno?

Zákaz amalgamu pro děti do 15 let věku, těhotné a kojící ženy platí od poloviny roku 2018, další omezení použití amalgamu bude následovat od ledna 2019. Pro vysvětlení – nyní se užívá amalgam kapslovaný a nekapslovaný, ten nekapslovaný je prášek a rtuť, které se umíchají v zubní ordinaci v přístroji, kapslovaný amalgám jsou továrně vyrobené kapsle o přesném složení, není tam tedy riziko kontaminace rtutí v ordinaci a má lepší kvalitu. U výše jmenovaných skupin pacientů bude zakázaný kapslovaný i nekapslovaný amalgám, u ostatní populace nekapslovaný.Jednali jste o této změně už s ministerstvem a zdravotními pojišťovnami?

Jednání se zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví jsme už zahájili, výsledky jsou zatím dílčí, všechno je v běhu. Můžu říct, že pojišťovny i ministerstvo chápou, že to je problém, který se musí vyřešit.Ze zdravotního pojištění jde ročně 1,5 miliardy korun na výplně, kterých se udělá kolem pěti milionů za rok. Podle dřívějších vyjádření komory by bylo lépe využít těchto peněz na prevenci? Souhlasíte s tím?

Kazy jsou z téměř 100 procent ovlivnitelné chováním pacienta, správnou ústní hygienou, správnými stravovacími návyky. Jestliže se takto budou lidé chovat, potom potřeba výplní zásadním způsobem klesne. Ve Švýcarsku se tak podařilo za dvě generace snížit kazivost zubů o 80 až 90 procent.Opakovaně se objevovaly návrhy omezit hrazení plomb z veřejného pojištění. Pojišťovny by je hradily jen dětem, těhotným ženám či seniorům. To podporujete?

Návrhy České stomatologické komory na zrušení úhrady z pojištění vždy směřují k produktivní generaci, to znamená nad 18 let a do 60 až 65 let, aby to nepostihlo důchodce. Chránit je také nutno bez rozdílu věku pacienty s opravdu závažným celkovým onemocněním, která se projevují i v dutině ústní. Tam by nebylo dobré, abychom je ještě zatěžovali platbami.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky