Přeskočit na obsah

Peníze a víno v džbánu spletou hlavu i moudrému pánu

Spor o uzákonění profese terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny (TČM) musí působit na lékaře trapně až směšně a v laické veřejnosti vyvolávat zmatek a nejistotu. Jedna skupina učených mužů lékařů – pánů profesorů (shodou okolností politiků) podsouvá jiné skupině učených lékařů – profesorů, že popírají účinek akupunktury, ač tato druhá skupina uznává její mohutný placebo efekt, jaký je obvyklý u exotických postupů. Odvažují se pouze ptát, zda pro každou metodu s výrazným placebo efektem – to za určitých okolností může být cokoli – budeme zavádět novou zdravotnickou specializaci.

Tato skupina pánů profesorů nepopírá ani „přidaný“ účinek akupunktury. Hovoří o „západní“ akupunktuře. Tvrdí však, že je při tlumení bolesti a ovlivňování dalších funkčních poruch nespecifický a v mnoha směrech srovnatelný s jinými u nás používanými postupy fyzioterapie. Ty jsou však na rozdíl od akupunktury neinvazivní. Odmítá však „šamanské tanečky“ kolem akupunktury, spojené s vyhledáváním nikým nikde a nikdy neprokázaných tzv. aktivních bodů, s meridiány, v nichž proudí „zvláštní energie“, specificky spojených s určitými vnitřními orgány, aniž by respektovaly segmentální uspořádání míšní inervace a Headovy zóny. Jsou si vědomi, že každý prahový a nadprahový smyslový podnět je účinný. Odvažují se však ptát, zda pro každou léčebnou metodu založenou na smyslových podnětech budeme zavádět speciální zdravotnickou odbornost. Tato skupina lékařů ví, že v rostlinné i živočišné říši bez ohledu na zeměpisnou polohu se vyskytuje nepřeberné množství biologicky účinných substancí. Uznává, že je žádoucí poznat je, prozkoumat a případně najít cestu k jejímu medicinskému využití. Nic nenamítá ani proti tomu, aby nás na tyto zdroje upozornila např. tradice lidového léčitelství. Odvažuje se pouze ptát, zda pro každou zeměpisnou oblast s možnými zdroji účinných substancí budeme vytvářet zvláštní zdravotnickou specializaci.

Ptám se vás, učení páni profesoři, zda by místo vymýšlení nových oborů nebylo žádoucí vše, co bylo, je a bude objevené, prozkoumané a dostatečně racionálně podložené (medicína založená na důkazech), integrovat v pravý čas a vhodným způsobem do stávající vědecké medicíny. Hluboce mě zraňuje, když se zastánci tradiční čínské medicíny (TČM) provozované ve Fakultní nemocnici  Hradec Králové stavějí do pozice nanejvýš empatických lékařů, kteří za žádnou cenu nechtějí onkologicky nemocné připravit o dobrodiní TČM, a současně za jeden „ základní balíček“ TČM požadují 7 000 Kč, jak nás informovali novináři z Reportérů ČT (13. 3. 2017). Nechci věřit – shodou okolností také orientální – moudrosti: „Peníze a víno v džbánu spletou hlavu i moudrému pánu.“

 

Komentáře k tomuto článku můžete redakci zasílat na adresu: online@tribune.cz

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…