Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 25. červenec 2021 | Svátek má Jakub
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Odměny lékařů rostly loni o sedm procent, sester o dvanáct

foto: shutterstock.com

Odměny lékařů rostly loni o sedm procent, sester o dvanáct

Medical Tribune 22/2018
12.11.2018 08:52
Zdroj: MT
Autor: ač
Úbytek zdravotních sester pokračuje. Potvrzují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z publikace Personální kapacity a odměňování 2017. V českém zdravotnictví podle analýzy ubylo meziročně 334 úvazků všeobecných sester a porodních asistentek, z toho z českých nemocnic zmizelo 243 všeobecných sester a porodních asistentek.

Proti roku 2012 v Česku ubylo 1 357 zdravotních sester a porodních asistentek. Ve stejném období přibylo 2 292 lékařů a 6 416 nelékařů v kategoriích ostatní nelékaři s odbornou způsobilostí a nelékaři pod odborným dohledem, kam patří mimo jiné zdravotničtí asistenti a praktické sestry. Mzdy i platy všeobecných sester a porodních asistentek v celém zdravotnictví rostly v roce 2017 meziročně o 12 procent. Mzdy i platy lékařů o sedm procent. V nemocnicích akutní péče rostly v roce 2017 mzdy všeobecných sester o 14 procent, platy o 12 procent. V průměru loni braly všeobecné zdravotní sestry a porodní asistentky v celém zdravotnictví 33 927 korun měsíčně. Přitom v akutních nemocnicích v Praze a Plzeňském kraji přesáhly průměrné platy (nikoli mzdy) všeobecných sester 40 000 korun.

Čtěte také

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková MT řekla, že má o zveřejněných datech pochybnosti. Počet úvazků podle ní může být zkreslen tím, že některé sestry pracují ve více zdravotnických zařízeních, třeba zároveň v nemocnici a v agentuře domácí péče. Ani informace, které má z terénu o platech a mzdách sester, podle ní nekorespondují se statistikou. Průměrná měsíční odměna lékaře v českém zdravotnictví v roce 2017 přesáhla 70 000 korun. V nemocnicích akutní péče, které odměňují podle státních tabulek, tvořil průměrný plat 74 758 korun, z toho 50 procent činil základní tarif. V ostatních nemocnicích akutní péče brali lékaři mzdu průměrně 68 829 korun a z toho 59 procent tvořila základní mzda. Platby za práci přesčas tvoří devět, respektive sedm procent měsíční odměny.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky