Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 07. prosinec 2019 | Svátek má Ambrož a Benjamín
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci

Foto: Shutterstock

AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci

Medical Tribune 07/2019
08.04.2019 10:18
Zdroj: MT
Autor: ač
Téměř sedm miliard dolarů přispěje AstraZeneca japonskému partnerovi na vývoj nového onkologického přípravku.

Společnost AstraZeneca se sídlem ve Velké Británii se dohodla na spolupráci s druhou největší japonskou farmaceutickou firmou Daiichi Sankyo na vývoji a uvedení na trh nového nadějného onkologického léku trastuzumab deruxtecan. AstraZeneca do společného podniku přispěje 6,9 miliardy dolarů (zhruba 158 miliard korun).

AstraZeneca zaplatí podle dohody společnosti Daiichi Sankyo zálohu ve výši 1,35 miliardy dolarů. Další podmíněné platby dosahují až 5,55 miliardy dolarů, podle dosažení několika milníků v registraci a následně v souvislosti s prodejem léku. AstraZeneca a Daiichi Sankyo budou sdílet náklady na vývoj a uvedení přípravku na trh stejně jako zisky z trastuzumab deruxtecanu po celém světě, s výjimkou Japonska. Tam si Daiichi Sankyo ponechává exkluzivní zastoupení.

Poměrně vysoká záloha podle analytiků napovídá, že AstraZeneca věří výraznému úspěchu nového léku. „Pokud se má záloha 1,35 miliardy a další významné přislíbené platby vrátit, bude to muset být kasovní trhák,“ řekl agentuře Reuters analytik Peter Welford ze společnosti Jefferies.

Trastuzumab deruxtecan (nebo také DS‑8201) zatím nebyl nikde schválen, ale u americké autority FDA získal status průlomové terapie. Výzkum látky probíhá v Severní Americe, v Evropě a Asii, klíčových pět studií v poslední fázi se zaměřuje na HER2 pozitivní karcinom prsu a na karcinom žaludku. Kromě toho je trastuzumab deruxtecan ve vývoji fáze II pro HER2 pozitivní pokročilý kolorektální karcinom a v různých fázích pro další onkologické diagnózy. Látka patří mezi konjugované protilátky (antibody‑drug conjugates, ADC), cílené protinádorové léky.

Lék je testován ve skupinách pacientů, na které cílí také některé přípravky společnosti Roche, které mají touto švýcarskému výrobci a onkologickému lídrovi kompenzovat pokles prodeje Herceptinu po ztrátě patentové ochrany, poznamenal Reuters.

„První podání žádosti o registraci je naplánováno na druhou polovinu roku 2019 pro pacienty s pokročilým nebo refrakterním karcinomem prsu. Pokračuje další vývoj léčby prsu, nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC), rakoviny žaludku a kolorektálního karcinomu,“ uvádí AstraZeneca.

„Jsme hrdí na to, že spolupracujeme s Daiichi Sankyo, dlouholetým spolupracovníkem společnosti AstraZeneca v jiných oblastech a onemocněních,“ uvedl generální ředitel AstraZeneca Pascal Soriot. „Jsme přesvědčeni, že trastuzumab deruxtecan by se mohl stát novým přelomovým léčivem pro léčbu HER2 pozitivního karcinomu prsu a žaludku,“ dodal.

„Trastuzumab deruxtecan je vlajkovou lodí našeho onkologického výzkumu. Díky strategické spolupráci s firmou AstraZeneca spojíme naše dovednosti tak, abychom maximalizovali hodnotu trastuzumab deruxtecanu a urychlili rozjezd našeho globálního onkologického podniku. Snažíme se co nejdříve poskytnout nové možnosti léčby v širokém spektru onkologických onemocnění,“ prohlásil George Nakayama, zástupce ředitele, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Daiichi Sankyo. Akcie společnosti Daiichi Sankyo za letošek vystoupaly na vlně optimistických zpráv o vývoji léku o 45 procent, uvádí Reuters.

Čtěte také


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky