Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 07. prosinec 2019 | Svátek má Ambrož a Benjamín
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Odbory žádají dotace na směnné příplatky

foto: ČMOSZ

Odbory žádají dotace na směnné příplatky

18.04.2019 08:53
Zdroj: MT
Autor: ač
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že se premiér Andrej Babiš vloží do řešení problému s příplatky zdravotníkům za směnnost.

Vláda sice schválila nárůst příplatku pro zdravotníky samostatně pracující ve směnách od letošního ledna až o pět tisíc. Vplné výši jej ale dostali jen zaměstnanci některých nemocnic. „Premiér byl překvapen, že sestry příplatek nedostaly. Očekávám, že stím bude něco dělat,“ uvedla Žitníková po jednání spremiérem 17. dubna. Odboráři dodají premiérovi seznam nemocnic, které příplatky za směnnost nezvýšily.

„I když platy ve zdravotnictví rostou rekordně, řešíme to,“ uvedl na svém Twitteru o příplatku na směnnost premiér Babiš (ANO). „Velká odpovědnost je i na ředitelích nemocnic, aby měli zajištěný personál a zároveň také možnost rozhodnout o odměňování svých lidí,“ uvedl.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou problémy se zvyšováním platů jen výjimečné. „Z naší analýzy vyplývá, že drtivá většina nemocnic má peníze na zvýšení platů. Ze 46 krajských jen 1 neměla dostatek financí. Tam, kde zatím nedošlo k nárůstu, teď aktivně jednáme s kraji a hledáme řešení. Nemůžeme ale suplovat roli ředitelů. Oni nejlépe vědí, kde je nutné přidat,“ uvedl ministr.

Odbory budou žádat pro příští rok plošné navýšení tarifů ve zdravotnictví. Cílené zvyšování příplatku za směnnost se podle Žitníkové neosvědčilo proto, že na rozdíl od platů není nárokové. „Budeme chtít navýšit pro příští rok tarify, ale počítám, že stím narazíme,“ uvedla Žitníková.

Odboráři na jednání premiérovi a ministrovi také předali požadavky, na kterých se shodlo setkání jejich krajských rad, výkonné rady a dozorčí rady. Mimo jiné žádají pro letošek zavedení zvláštního dotačního titulu pro nemocnice na navýšení směnných příplatků, a to ve výši tří miliard korun. Peníze podle Žitníkové kdispozici jsou, leží na účtech zdravotních pojišťoven.

„Mluví se o tom, že sestry už dosáhly určité platové úrovně. Nepopíráme, že ve fakultní nemocnici se mohou platy pohybovat až k50 tisíci korunám, ale taková situace není všude vČeské republice. Vnemocnicích obchodních společnostech je to úplně jiné. Rozdíl dosahuje mnohdy více než 10 tisíc korun, tarify se liší o 5000 korun,“ upozornila Žitníková.

Čtěte také


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky