Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 12. srpen 2020 | Svátek má Klára
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nemocnice se s pojišťovnami nedohodly. Chtěly jistotu, že dostanou na platy

foto: Shutterstock.com

Nemocnice se s pojišťovnami nedohodly. Chtěly jistotu, že dostanou na platy

24.05.2019 11:26
Zdroj: MT
Autor: ač
V segmentu nemocnic akutní péče i následné péče letos nedošlo v přípravné fázi dohodovacího řízení k dohodě. Nedohoda je i u lékáren a domácí péče, ostatní segmenty dospěly k předběžné dohodě.

Podle místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic Ing. Michala Čarvaše, který se hlasování 23. května účastnil, je za tím především nejistota nemocnic ohledně platových tabulek na příští rok. „Jsme jediný segment, kde výši platů určuje někdo třetí. Chtěli jsme pojistku, aby se úhrady od zdravotních pojišťoven automaticky navýšily, pokud by vláda zvýšila platové tabulky. Na to zdravotní pojišťovny nepřistoupily,“ řekl MT Čarvaš. Na pokrytí růstu ostatních nákladů a na zanedbávanou údržbu žádaly nemocnice pětiprocentní nárůst úhrad.

O úhradách pro nemocnice tak podle všeho bude muset rozhodnout ministerstvo zdravotnictví vlastním rozhodnutím v úhradové vyhlášce. O platových tabulkách pak rozhoduje vláda. Nemocnice tak jsou zcela v rukou rozhodnutí politiků. „Když budou rozhodovat obojí, budou vědět, že když zvednou platové tabulky o pět procent, musí dát patřičný nárůst i do úhrad. Pokud to nedají, vzbouří se jak nemocnice, tak zaměstnanci,“ soudí Ing. Čarvaš.

Výsledky přípravné fáze dohodovacího řízení některých segmentů
Ambulantní specialisté: Dohoda by měla v roce 2020 přinést ambulantním specialistům nárůst proti roku 2018 od 5 do 15 procent. Motivováni jsou k tomu, mít dostatečnou ordinační dobu, a dokázat objednat akutní pacienty přednostně.
Praktičtí lékaři: Úhrady budou podle dohody více navázané na poskytnuté služby. Kapitační platba zůstává v základu stejná, zvýšila se ale ze 30 na 40 platba za klinické vyšetření (dřívější kompenzace regulačního poplatku, nyní platba za epizodu péče), přibývají další mimokapitační výkony.
Stomatologové: Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je to „historická dohoda“ a přinese do stomatologie o půl miliardy korun více. Na segment zdravotní pojišťovny vydávají přibližně 13,4 mld. Kč. Umožní sedace dětských pacientů a lepší platby za bílé plomby. Zvýší se také úhrada extrakcí.
Lázně a ozdravovny: Úhrada za lázeňskou péči pro dospělé i děti navýší o čtyři procenta proti roku 2019.
Fyzioterapie: Poskytovatelé fyzioterapie v nelékařských profesích budou podle dohody proti roku 2019 více motivováni pečovat o pacienty diagnózami náročnými na péči, například o lidi s následky cévních onemocnění mozku nebo děti s problematickým fyziologickým vývojem.
Zdravotnická záchranná služba: Podle dohody se valorizují dopravní výkony i zdravotní výkony.
Ambulantní gynekogie: Úhrada směřuje k nové koncepci agregovaných plateb. Prvním krokem je dohodnuté zavedení balíčků za těhotné. Za péči o těhotnou v prvním trimestru je platba stanovená na 1500 korun, ve druhém trimestru na 2500 korun a ve třetím trimestru na 3500 korun. Aby byl balíček uhrazený, musí ambulantní gynekolog vykázat signální výkon, každý balíček má svůj obsah výkonů.
Ambulantní hemodialýza: Navýšení úhrady poskytovatelům dialyzační péče bude podle dohody v roce 2020 záviset na hlášení výsledků péče do registru a vyhodnocení kvalitativních kritérií.
Laboratoře a radiodiagnostika: V segmentu laboratoří nedohoda, poskytovatelé radiodiagnostiky podepsali parciální dohodu.

Domácí zdravotní služba: nedohoda

Lékárny: nedohoda
Nemocnice akutní péče: nedohoda
Nemocnice následné péče: nedohoda

Čtěte také:


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky