Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vláda schválila emergentní systém

Lékárna, foto: Jiří Koťátko

Vláda schválila emergentní systém

26.08.2019 17:33
Zdroj: MT
Autor: ač
Povinnost výrobců dodat lék do každé lékárny do dvou dnů od objednávky emergentním systémem, pokud není ve výpadku. To je hlavní motiv novely zákona o léčivech, kterou schválila vláda. Nyní se jí bude zabývat sněmovna.

Novela zákona o léčivech a zákona o veřejném zdravotním pojištění má pomoci zmírnit dopady výpadků v dodávkách léků na pacienty. Ministerský návrh schválila vláda a materiál tak míří do parlamentu.

Pokud bude návrh schválený, bude mít lékárna možnost využít emergentní systém dodávek léků. Výrobce zveřejní, kdo jeho léčivý přípravek standardně dodává, pokud se lékárně nepodaří u dvou takových distributorů přípravek objednat, využije emergentní systém. V něm bude výrobce povinen jí jej dodat do dvou pracovních dnů. Této povinnosti výrobce ujde, pokud nahlásí přerušení nebo ukončení dodávek.

Kromě toho se v případě výpadku v dodávkách léků umožní stanovit novou dočasnou úhradu pro lék, který by bylo možné mimořádně dovézt ze zahraničí tak, aby byla pro české pacienty taková náhrada dostupná. „Je naší prioritou zajistit, aby se pacient v případě, že k výpadku dojde, dostal co nejrychleji a se stejným doplatkem k alternativě, která lék plnohodnotně nahradí,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Navíc u léků určených pro český trh bude povolen vývoz pouze pokud budou uvedena na seznamu, který bude spravovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na seznam přijdou jen přípravky, kterých bude dostatek, a bude u nich zveřejňován seznam distributorů, kteří s nimi nakládají.

Česká lékárnická komora systém emergentních objednávek nedostupných léků nepodporuje, výpadky v dodávkách léků podle ní nevyřeší. Zákonodárci zároveň ještě projednávají jinou novelu zákona o léčivech, která primárně zavádí sdílený lékový záznam pacienta. Z poslanecké iniciativy se do této novely dostal pozměňovací návrh, který zavádí pro výrobce léků povinné dodávky každému distributorovi, a to v množství odpovídajícím průměrné poptávce lékáren po dobu dvou týdnů. Podmínkou je, aby se distributor zavázal nevyvézt tyto léky do zahraničí. Tento návrh podporuje Česká lékárnická komora, naopak ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jej odmítá. Poslanecký návrh schválila sněmovna, naopak senátoři jej navrhli vypustit. Novela proto míří zpátky do sněmovny.

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky