Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 19. září 2019 | Svátek má Zita
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Z redakční pošty

Z redakční pošty

Medical Tribune 17/2019
13.09.2019 09:21
Zdroj: MT
Autor: red

  • Čím víc nemocnic, tím horší péče

MT 15/2019, str. C6


Dobrý den,

přečetla jsem si článek v MT a kroutím nad ním hlavou!

Nejvíc mne dostala věta „bude‑li chtít mít akutní péči za rohem“ a pak „devět z deseti by klidně cestovalo za kvalitou“.

Zaprvé, vůbec se v článku jaksi nepočítá s tím, že akutní péče je tu k řešení problémů, které prostě nepočkají. Pacient, který krvácí, nepředpokládaně rodí apod., není schopen „cestovat za kvalitou“ („dvě pětiny z nich i déle než tři hodiny“, jak se píše v článku).

Ne všechny stavy lze vyřešit v rámci záchranné služby – to by měl pacient vědět, zejména ten „chytrý“. Nedávno jsme v naší nemocnici zachránili život muži zraněnému v lese – měl rozdrcenou slezinu i ledvinu a prudké vnitřní krvácení. Cestu záchrankou (ani vrtulníkem) do nejbližší krajské nemocnice (což je i nejbližší „větší“ nemocnice vůbec) by docela určitě nepřežil. Kdyby neexistovala naše nemocnice, v ní krevní banka, kde na skladě byly okamžitě dostupné krve z vitální indikace, koncentráty srážlivých faktorů, dál v nemocnici přítomný chirurg schopný provést nefrektomii a splenektomii, anesteziologové a tři erudované anesteziologické sestry schopné na všech žilních vstupech vyměňovat krevní deriváty, pacient by byl mrtvý.

Naštěstí, kvůli akutní péči tu naše „lokální“ nemocnice je. Kdyby jí a podobných několika nebylo, žádný obyvatel ČR, tedy ani turista či lázeňský host, by si nebyl jist životem v pohraničních horách, nejmíň snad v obou výběžcích (Jesenický, Šluknovský).Takže pro „chytrého“ pacienta:

  • Zaprvé, je třeba úvaha o vzdálenostech, kde je nerozumné rušit nemocnice s akutní péčí.

  • Zadruhé, je úvaha o personálu – chirurgové, anesteziologové a porodníci zůstanou erudovaní, jen když budou opravdu provozovat svůj obor, tj. dělat i plánované operace a porody (k té myšlence: „cestujte za kvalitou“!). Nemohou v lokálních nemocnicích jen být a čekat na ty nejhorší, krizové případy, které nestíhají dojet jinam. Je sice možné vymyslet nějakým způsobem cirkulaci personálu mezi velkou a malou nemocnicí, ale je to obtížné, jelikož vzdálenosti jsou velké (u nás 90 min rychlé jízdy), lidé mají rodinné povinnosti – a navíc, nemocnice nemají stejné vlastníky/zřizovatele…

  • Bohužel tu mám pro pacienta, který by chtěl být chytrým, ještě třetí zprávu – velká nemocnice, kam by chtěl za kvalitou, není rozhodně nadšena, pokud se do ní takto vydá houfně více lidí z regionu – jak se prakticky denně přesvědčujeme prostřednictvím zpráv z médií. Pražské nemocnice jsou už dnes přetížené náporem pacientů ze středních Čech a určitě by nevítaly, kdyby se tam zrušilo víc lokálních nemocnic. Nezbývají jim akutní lůžka pro Pražany, nemohou se věnovat specializované péči. Brněnská nemocnice se dohaduje se záchrannou službou, aby méně komplikované pacienty rozvážela do regionálních nemocnic i za Brno… A dostat do FN v Olomouci i akutního (JIPkového) pacienta za potřebnou specializovanou péčí je stres, který ve své práci prožívám až příliš často.Takže bych měla pro „chytrého pacienta“ lepší návrh: hierarchizace péče.

Rušení nemocnic není recept. Všichni hodně ušetříme na zdravotní a silniční dani, pokud se co nejvíce nekomplikovaných, běžných případů bude kvalitně léčit ve svém místě, v základních nemocnicích se základními obory. Má to i tu výhodu, že v místě bude dostupná 24/7 kvalifikovaná akutní péče, i tu, že místní zdravotníci už znají své pacienty (a naopak). Měla by být možnost kontroly (ČLK či jiná kvalifikovaná kontrola) ohledně personálního a technického vybavení – akreditace totiž kontroluje zcela jiné věci! Měl by být změněn zákon o pitvách, aby bylo umožněno je provádět i v jiných než zákonem vyjmenovaných případech (samozřejmě ne, pokud je pacienti či rodina odmítají), aby opět byla zpětná kontrola správné diagnostiky a léčby. Nemocnice by za dotace k výchově mladých lékařů měly nést závazek poskytnutí možnosti splnění atestačních povinností v daném čase – část této dotace by měla jít na plat školitelů, kteří by za výchovu byli odpovědni. I lokální nemocnice by měly mít kvalitně pokrytý urgentní příjem.

Velké nemocnice se specializovanými klinikami, mimořádným vybavením a centrovou péčí jsou tu prostě pro specializovanou léčbu. Když je zahltíme banalitami, budou se v nich topit a nebudou mít lůžka či časový prostor pro pacienty, kteří specializovanou péči potřebují. Velké nemocnice by měly být odpovědné ve specializované péči za svůj region (kraj), s povinností pojišťovnou proplácených, doložitelných konzultací pacientů – kandidátů specializované péče z dané oblasti. Aby si uvolnily lůžka a personál pro všechny potřebné komplikované případy z regionu (kraje), měly by mít možnost přeložit zpět do lokálních/základních zařízení pacienty, kteří specializovanou péči již nepotřebují.MUDr. Iveta Poljaková, Ph.D.,

Jesenická nemocnice, ZZS Olomouckého kraje, OUP FN OlomoucCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky