Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 11. srpen 2020 | Svátek má Zuzana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

In memoriam: Václav Špičák

prof. Václav Špičák, obr. archiv

In memoriam: Václav Špičák

Medical Tribune 19/2019
27.09.2019 11:04
Zdroj: MT
Autor: Prof. MUDr. Petr Panzner, CSc.
Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. - osobnost světového formátu, zesnul klidně po delší nemoci dne 11. září 2019 ve věku devadesáti let. Pro obec českých alergologů a klinických imunologů to znamená ztrátu výjimečného lékaře, učitele a přítele.

Profesor Špičák byl spoluzakladatelem oboru alergologie a klinická imunologie v Československu, dlouholetým předsedou a posledních 16 let čestným předsedou České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP, zakladatelem a ředitelem České iniciativy pro astma o.p.s. Založil Sdružení na pomoc chronicky nemocným dětem a byl jeho prvním předsedou. Byl též členem a sekretářem předsednictva České lékařské společnosti JEP a předsedou oborové komise pro alergologii a klinickou imunologii České lékařské komory.

Celých 20 let, až do konce roku 2018, byl šéfredaktorem odborného časopisu Alergie a ještě o rok déle časopisu pro laiky Alergie, astma, bronchtida. Organizoval mnoho odborných sympózií, konferencí, kurzů a sjezdů.

Václav Špičák byl člověk s velkým Č, kamarádský, přátelský, lidský, rodinný, se smyslem pro humor. Měl rád kulturu, vzdělanost, sport. Do roku 2016 celkem 45 let organizoval a lékařsky zajišťoval letní dětský ozdravný tábor pro alergiky a astmatiky. Miloval své pacienty a oni milovali jeho. Měl rád mediky a ti měli rádi jeho. Těžce nesl, když v době normalizace nesměl přednášet a byl zcela záměrně vedením fakulty upozaděn, aby neměl kontakt s akademickou obcí. Naštěstí sametová revoluce před 30 roky znamenala konec tomuto bezpráví. Získal profesuru a dostalo se mu dalších uznání, jako např. udělení ceny J. E. Purkyně (2005), ceny profesora Zavázala (2008), v roce 2009 byl pasován na Rytíře lékařského stavu. V roce 2017 byl za zásluhy o zlepšení diagnostiky astmatu, léčby, prevence a kontroly u nás i v mezinárodním kontextu jmenován ambasadorem Globální iniciativy pro astma (GINA).

Profesor Špičák byl velkou osobností, která bude nenahraditelně chybět všem, kteří ho znali nebo dokonce měli tu čest s ním spolupracovat. Zvykli jsme si, že byl po dlouhá léta integrální součástí našich životů, profesních i osobních.
Bude nám moc chybět.


Čest jeho památce.

Za Českou společnost alergologie a klinické imunologie

Petr Panzner

Vít PetrůCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky