Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 20. červen 2021 | Svátek má Květa
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

AKTUALIZOVÁNO Sjezd komory schválil úvěr na rekonstrukci Domu lékařů

Dům lékařů, foto: ČLK

AKTUALIZOVÁNO Sjezd komory schválil úvěr na rekonstrukci Domu lékařů

Medical Tribune 25/2019
23.11.2019 09:47
Zdroj: MT
Autor: ač
Sjezd České lékařské komory potrvdil postup prezidenta Milana Kubka a pověřil ho podpisem smlouvy o úvěru ve výši 50 milionů korun na rekonstrukci Domu lékařů. Hotovo má být za 11 měsíců.

V Brně dnes začal XXXIV. sjezd České lékařské komory. Na sjezd přijelo 322 ze 415 delegátů komory z celé republiky. Jedním z hlavních témat je rekonstrukce budovy v pražské Libni, která se má stát novým sídlem komory a Domem lékařů. Delegáti sjezdu odsouhlasili úvěr na rekonstrukci Domu lékařů, a to jednoznačnou většinou 240 hlasů ze 300 přítomných.

Rekonstrukce bude stát až 70 milionů korun, 50 milionů pokryje právě schválený úvěr, zbytek dá ČLK z vlastních prostředků. Na koupi domu za 97 milinů korun už splácí ČLK úvěr 57 milionů korun.

V diskuzi bylo znát, že se někteří delegáti cítili nekomfortně s tím, že byli postaveni prakticky před hotovou věc. Uzavření smlouvy se stavební firmou schválilo totiž představenstvo komory tři týdny před sjezdem a podepsána byla dva týdny před sjezdem se sankcí za odstoupení od smlouvy až tři miliony korun. Prezident komory dále uvedl, že stavba už byla zahájena a odklad rekonstrukce by byl ekonomický nesmysl.

Podle člena představenstva MUDr. Pavla Kubíčka bude kvůli ceně rekonstrukce rozpočet komory příliš napjatý. Už pro rok 2021 podle něj kvůli rekonstrukci nebudou v rozpočtu dostatečné rezervy. On i někteří další delegáti měli obavu, že takto nastavené řešení povede ke zvyšování příspěvků lékařů, a to zase k zpochybňování principu povinného členství. Nikdo nechtěl projekt zastavit, vyzývali k jeho přehodnocení a změnám. „Dům lékařů, tak jak je koncipován, bude ohrožením existence komory. Zvažme, jestli neriskujeme,“ uvedl Kubíček. Na otázku, proč nevznášel své obavy dříve, uvedl, že dříve nebyly k dispozici údaje o konkrétních nákladech rekonstrukce.

Podle prezidenta Kubka zvyšování příspěvků nehrozí, a jiná cesta než v rekonstrukci pokračovat podle podepsané smlouvy, podle něj není. „Jak jste mohl podepsat smlouvu, když nemáte schválené finance?“ zaznělo v diskuzi. Prezident Kubek vysvětlil, že důvodem spěchu bylo jednak to, aby firma od zakázky neutekla a také náklady 300 tisíc korun měsíčně, které podle jeho slov komora platí při prodlevách.

Nákup pětipatrové nemovitosti v blízkosti nádraží Libeň schválil sjezd už v roce 2017, a to za 97 milionů korun. Podle prezidenta Kubka je už dnes hodnota nemovitosti díky růstu cen o dvacet procent vyšší. Letos v říjnu získala komora k rekonstrukci stavební povolení.

V listopadu schválilo představenstvo komory smlouvu se stavební firmou Termitan, vybranou po několika měsících jednání. Firma má provést rekonstrukci za 58,2 milionu korun bez DPH a ve lhůtě 11 měsíců. Představenstvo o smlouvě nehlasovalo jednomyslně, smlouvu schválilo osmi hlasy z 11. Dva členové představenstva se hlasování o smlouvě zdrželi, jedna byla proti.

Sjezd ČLK 2019, foto: MT

Před rozhodnutím představenstva zaznívaly hlasy, že by o smlouvě na rekonstrukci nemělo představenstvo rozhodovat před sjezdem. Jak podle zápisu informoval na říjnovém představenstvu MUDr. Kubíček, představenstvo okresního sdružení ČLK Prahy 5 (jehož je Kubíček předsedou) přijalo usnesení, podle kterého by „případný podpis smlouvy na rekonstrukci Domu lékařů ještě před sjezdem ČLK vytvořil naprosto nepřijatelný tlak na delegáty sjezdu při rozhodování o dalším úvěru.“

V Domě lékařů má být prostor pro kanceláře centrály komory i regionálních okresních sdružení, velký sál pro 200 osob, další sál pro padesát osob, klubovna, učebny, slavnostní sál, možnost ubytování a přízemní prostor k pronájmu, například kavárně. Konference a porady předsedů by tak mohly probíhat ve vlastních prostorách místo v pronajatých, kromě úspor si vedení komory od toho slibuje lepší identifikaci lékařů s komorou. Vlastní vzdělávací centrum má umožnit nárůst počtu vzdělávacích akcí pořádaných komorou. Má to být rovněž výhodná investice.

Sjezd ČLK 2019, foto: MT

Dřívější odhad ceny rekonstrukce byl necelých 50 milionů korun. V současnosti prezident Kubek mluví o 70 milionech korun, tedy 58 milionů ze smlouvy plus další náklady nad její rámec. Podle původního plánu vedení komory chtělo rekonstrukci financovat z prostředků z odprodeje stávajících kanceláří a dalších prostor na Praze 5, s odhadovanou hodnotou v roce 2017 necelých 40 milionů korun. Tento nápad ale vzal za své. Předpokládalo to totiž, že bude centrální vedení komory sedět v nové budově během rekonstrukce, což se ukázalo jako nereálné. Proto si chce komora vzít další úvěr ve výši 50 milionů korun. 20 milionů korun může vydat z vlastních zdrojů. Případný výtěžek z budoucího prodeje prostor na Praze 5 tak může být použitý k předčasné splátce některého z úvěru.

ČLK dlouhodobě hospodaří se ziskem. Rozpočet, se kterým ČLK hospodaří, je více než sto milionů ročně. Návrh rozpočtu na rok 2020 počítá s částkou 8,5 milionu na splácení obou úvěrů. Dosavadní centrálu na Praze 5 koupila komora rovněž z úvěru, ten splatila v roce 2015.

Některé výdaje na Dům lékařů
Nákup nemovitosti … 97 mil. Kč
Projekt … 2,5 mil. Kč
Rekonstrukce (odhad) … 70 mil. Kč

Čtěte také


Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky